Botoks nedir?

Botoks1Botoks ameliyat olmak istemeyen bayanların kullandığı bir estetik türüdür. Yüzdeki ve boyundaki çizgileri gidermek için kullanılan bir güzellik uygulamasıdır.

Yüzün üst kısımlarındaki kaşlarda olan kırışıklıklara, göz çevresindeki kırışıklıklara ve boyuna uygulanır. Son zamanlarda kaş kaldırmak içinde başvurulan bu yeni sayılan yöntem silikonun bazı ülkelerde yasaklanmasından ötürü sıkça kullanılır hale gelmiştir.

Botoks uygulanan yerler kas ve sinir sistemini engelleyerek kasın kasılmasını ortadan kaldırır. Botoks son derece kolay ve güvenli bir yöntem olduğu için kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Botoks’un en çok tercih edilme sebebi, yüz ifadesi doğal bir şekilde korunuyor olmasıdır.

Botoks serum fizyolojik madde ile sulandırıldıktan sonra küçük bir iğne tarafından az miktarda botoks’un yüze enjekte edilmesi ile gerçekleşir. Anestezi ve ya uyuşturma gerekmeyen botoks yapan kadınlar günlük yaşamlarına hemen dönebilir. Çok büyük bir acısı yoktur. En çok hisseden böcek ısırığında bir acı hisseder. Tedavinin yan etkileri arasında iğnenin girdiği yerlerde kızarıklıkların oluşmasıdır.

Migren ve baş ağrısını geçirmek için botoks kullanan kadınların olduğu da bilinmektedir. Kas hastaları ve hamimleler botoks yaptırmamalıdır. Botoks terleme ile vücuttan atılır. Kasları dondurarak gerçekleştiği için kadınların gülümsemelerini etkiler. En geç 14 gün içerisinde etkisini gösteren botoks’un kullanım süresi yaklaşık 8 aydır. Botox hakkında yanlış bilinen bir diğer konu da Botoks’un felç ettiğidir. Botoks kasa uygulandığı için kasın donmasına neden olur.

Bir Cevap Yazın