BlackBerry Q5 Özellikleri nelerdir? – İnceleme

Bugün BlackBerry Q5‘i inceliyoruz. İncelememizde BlackBerry Q5’in iyi ve kötü özelliklerini sunmaya çalışacağım. İncelemeye başlayalım.

BlackBerryQ5

BlackBerry Z10 ile birlikte yeni bir işletim sistemi olan BlackBerry 10 işletim sistemi ile tanıştık. Bu telefon klavye eksikliği ve yüksek fiyatıyla pek tutulmamıştı.

BlackBerry Q10’da ise klavye sorunu çözüldü fakat fiyat sorunu vardı, BlackBerry Q5 daha düşük fiyata sahip. Telefon BlackBerry 10 işletim sistemine sahip. BlackBerry Q5’in klavyesi sayesinde kolayca mesaj yazabiliyor, e-posta atabiliyor, sosyal ağda paylaşım yapabiliyoruz.

q5

Dürüst olmam gerekirse BlackBerry Q5’in gövdesini pek sevmedim. Gövdesi sert plastikten yapılmış ve şık durmuyor. Tuşlar biraz kaygan bir maddeden yapılmış. Bu yönden eksileri var.

BlackBerry Q10’da çift çekirdek 1.5GHz işlemci vardı. BlackBerry Q5‘te ise 1.2GHz çift çekirdek işlemci kullanılmış. BlackBerry Q10’da ki 8 megapiksel kamera Q5‘te 5 megapiksele düşürülmüş.

BlackBerry Q5 2.180 mAh bataryaya sahip. Q5’in bataryası gayet iyi dayanıyor. BlackBerry Q5 tam dolu bataryası ile yaklaşık 12 saat video oynatabiliyor. Yeni çıkan telefonlara göre bataryası çok daha fazla dayanıyor.

BlackBerry Q5’in ekranı hoşuma gitti. Diğer klavyeli telefonların çoğunda klavye ekrandan büyük fakat Q5’te tam tersi ekran klavyeden büyük. BlackBerry Q5 3.1 inç boyutunda ve 720X720 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip. Renkler gayet canlı gözüküyor.  Siyahlar oldukça derin.

BlackBerry Q5’in klavyesi mesaj yazarken işimizi oldukça kolaylaştırıyor. BlackBerry 10 işletim sistemi ise mesaj işleri için en iyi işletim sistemlerinden biri. Telefon ile kolayca sosyal medyada zaman geçirebiliyoruz.

BlackBerry Q5’in 5 megapiksel kamerası ile oldukça net kareler alabiliyoruz. Q5 günışığında canlı kareler alabiliyor fakat çok karanlık ortamlarda renkler canlılığını yitiriyor. Sonuçta bir fotoğraf makinesi olmadığı için bazı eksiklikleri de var. Profesyonel çekimler istemiyorsanız büyük ihtimalle yeterli olacaktır.

Donanım Özellikleri

  • Ekran Çözünürlüğü: 720X720 piksel
  • Ekran Boyutu: 3.1 inç
  • Dahili Bellek: 8GB
  • Kamera: 5 megapiksel
  • Telefon Boyutu: 120x66x11 mm
  • Telefon Ağırlığı: 120g
  • İşletim Sistemi: BlackBerry 10.1
  • Batarya Bekleme Süresi: 14 gün
  • Batarya Konuşma Süresi: 12 saat
  • Microsoft Office Excel, Word, PowerPoint uyumlu

 BlackBerry Q5 incelememizin sonuna geldik. Q5‘in özelliklerini elimizden geldiği kadar anlatmaya çalıştık. Takipte kalın.

Bir Cevap Yazın