Sigarayı bırakma yolları nelerdir?

sigara bırakmaSigara pek çok sağlık kuruluşunun da onayladığı gibi dünyanın en zararlı maddelerinden bir tanesi. Her ne kadar sigara bırakan insan sayısında artış yaşansa da sigaraya başlayan insan sayısı da bir o kadar çok. Bu nedenle de yine de siz eğer sağlığınızı düşünüyorsanız ebette sigarayı bırakmanız en azından bunu demeniz gerekir. Sigaranın zararlarını saymamız gerekirse:

 • Akciğer, kalp gibi hayati organlarda önüne geçemeyeceğiniz bir tahribat yapıyor.
 • İnsanların daha çok stres ve sinir sahibi olmasına neden oluyor.
 • Damar yolların kısa sürede dolarak tıkanmasına neden oluyor.
 • Dumanı sizin dışınızda çevredeki insanların da zarar görmesine neden oluyor.
 • Her sigara içen anne ve babanın çocuğu da yetişkin çağa geldiğinde bir sigara içicisi olma riski taşıyor.
 • Cilt renginin solmasına neden oluyor.
 • Diş etinin yapısını bozarken bir yandan da diş etinin zarar görmesine ve iyileşme süresinin uzatılmasına neden oluyor.
 • Sigara kokusu siz her ne kadar engellediğinizi düşünseniz de diğer insanlar tarafından kolaylıkla farkedilebiliyor ki bu da sosyal yaşamınız açısından olumsuz bir etkidir.

Elinizdeki her kuruşu sigara verdiğiniz için cüzdanınızda kısa sürede boşalıyor.

Sigaranın hem psikolojik hem de fiziksel açıdan pek çok zararı olması nedeni ile zararlı ancak insanları bağımlı hale getirmesi nedeni ile vazgeçmesi zor olan şeylerden bir tanesi. Tatlı krizine girmek gibi sigara yoksunluğu çekmek de insanlara dünyanın sonu gelmiş hissi veriyor. Bu nedenle pek çok insan aylarca sigara içmeden durabilse de sonunda geri başlayabiliyor.

Sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde yardımcı olabilecek kuruluşlar var elbette. Ancak sigara bırakma sizin kişisel verebileceğiniz bir karar. Sonuçlarını düşünerek karar vermişseniz sigara bırakmanızın önünde hiçbir engel duramıyor. Elbette sigara bırakma evresinde çekilen yoksunluğun giderilebilmesi için kullanabileceğiniz bazı yollar var. Tütün sakızları, tütün bantları, depresyon ilaçları, sigara bırakma terapileri kullanabileceğiniz yollar. Ancak bu şekilde sigara bırakabilmek için gerçekten maddi açıdan güçlü olmanız gerekir. Çünkü eksiklik hissettiğiniz anda bu maddelere ya da yardımcı yollara da tekrar istek hissedeceksiniz. Bunun yerine evde kendi başınıza sigarayı bırakmayı denemeniz en iyi yol. Sigarayı bırakmak için neler yapabilirsiniz?

 • Bir kutu sakız alın. Sigarayı bıraktığınızda canınız sürekli yemek yemek istiyorsa sakız çiğneyerek bu hissi bastırabilirsiniz.
 • Belli saatlerde sigara içe istediği daha çok artacaktır. Yemek sonralarında, sabah kalktığınızda ya da sizin içtiğiniz belli aralıklarda. bu zaman dilimlerinde yine sigara içmek isterseniz bir bardak su için. Su ferahlamanız için hem de sigara istediğini yatıştırmanız için en etkili yoldur. Dışarı çıktığınızda elinize bir şişe su alarak çıkın. aklınıza sigara geldiğinde ya da birileri yanınızda sigara içtiğinde bir yudum su için.
 • Eğer sinirleniyorsanız mümkün olduğunca az kişi ile görüşün. Eğer bu mümkün değilse olabildiğinde sakin kalmaya özen gösterin. Bunun için kendinize küçük notlar yazıp göze çarpacak yerlere yerleştirebilirsiniz.
 • Sigara bırakmaya kesin olarak karar verin. Eğer kararınızdan emin değilseniz ya da sadece kendinizi denemek için yapıyorsanız bir süre sonra sigara içmeye yeniden başlarsınız. Bu nedenle kararlarınızda kesin ve net olun.

Bir Cevap Yazın