Bologna neresidir?

bolognaBologna İtalya’nın kuzeyinde Emilia Romagna bölgesinde bulunan ve kızıl şehir olarak anılan oldukça ilgi çekici özellikleri bulunan şehirlerden birisidir. Orta Çağın mimari özelliklerini taşıyan Bologna şehrinde, binalar kırmızı renkteki tuğlalardan yapılmış olduğundan bu şekilde anılmaktadır. Bunun yanında şehir makarnalara mükemmel bir lezzet veren Bolonez sosa da kendi adını vermiştir. Avrupa’da 1088 senesinde kurulmuş olan ilk üniversiteye ev sahipliği yapan bu şehirde Erasmus, Dante ve Kopernik gibi dünyaca tanınmış kişilerin eğitim görmüş olması, öğrencilerin okulu seçerken önemli bir rol oynamaktadır. Bu bölge tam bir üniversite şehri denilebilecek özelliklere sahiptir. Bu şehre okumak içi gidecek olan gençler oldukça rahat edeceklerdir. Onlar için sağlanan avantajlar da mükemmeldir.

Bologna şehrinin transit yollar ve demiryollarının kesişiminde bulunması, bölgenin yaşam standartlarının yükselmesinde oldukça etkili olmuştur. Ülkedeki büyüme oranı en yüksek düzeyde olan şehirlerden biridir. Ayrıca ülkenin en zengin kentlerinden birisi olan Bologna, 2000 senesinde Avrupa’da kültür başkenti olarak seçilmiştir.

Tarihi geçmişinin yanı sıra, aynı zamanda modern yaşamın güzelliklerini de bir arada sunan şehirde ne tarafa bakarsanız bakın, görkemli heybetiyle yükselen binaları, müzeleri ve kiliseleri görürsünüz. Bu şehre gidecekseniz buradan tarihe, sanata ve yemeklere doymadan geriye dönmezsiniz. Burada Pesherie Vecchie sokağında Ouadrilatero denilen Roma dönemini andıran bölgenin mutlaka görülmesini tavsiye ederiz. İçerisinde adeta Orta Çağ döneminde kaybolduğunuzu bile hissedersiniz. Burada birbirini kesen dar sokakların, sokak pazarının, kafeler, balıkçılar ve restoranların bulunması, sizin oldukça güzel zaman geçirmenize neden olacak.

Bölge İtalya’nın içinde Orta Çağ’ın esintilerini yansıtan ve kızıl şehir lakabına çok iyi uyum sağlamış oldukça güzel bir üniversite şehridir. Dar sokakları, güzel atmosferli kafeleri ve nefis lezzetleriyle özdeşleşen tatiliniz için oldukça iyi bir seçim olacak. Kış aylarında havanın biraz soğuk ve karlı olması bile, şehrin havasıyla uyumlu bir görünüme neden oluyor. Yıl içinde her zaman tatile gidilebilecek bir yer olduğundan, tercihizi Bologna tarafında kullanabilirsiniz. Burada gezebileceğiniz yerleri sizler için raştırdık.

PİAZZA MAGGİORE VE NETTUNO ÇEŞMESİ: Burası şehrin tam ortasında bulunan şehrin meydanı olarak değerlendirilen bir yerdir. Sanki şehrin kalbi burada atmaktadır. Bu bilinen meydanda aynı zamanda ziyaretçiler için turizm danışma bürosu da vardır. Meydanın batı tarafında 1336 senesinden itibaren kullanılan Palazzo Communale adındaki belediye binası ve Fonatana di Nettuno Çeşmesi gibi tarihi özellikleri bulunan yapılarda vardır. Tarihte burası 13. yüzyılda oluşturulmuş bir meydandır. Burada o dönemde alışveriş yapılan pazar yerleri kurulurmuş. Aynı zamanda ülkenin de en ihtişamlı tarihi merkezlerinden biridir. Meydanın içinde bulunan çeşmeden dolayı Nettuno Meydanı olarak ta bilinir. Burada bulunan çeşme 1563-1566 yıllarında Papa’nın gücünü anlatmak amacıyla yapılmıştır. Çeşmenin alt tarafında olan küçük melekler, geçmişte keşfedilmiş olan Nil, Ganj, Tuna ve Amazon nehirlerini simgeler.

METROPOLİTANA Dİ SAN PİETRO (BOLOGNA KATEDRALİ): Oldukça eski tarihi bir yapı olan katedral, geçmişte yangınlarda tahrip olduğu için, 16. ve 17. yüzyıllarda tekrar restore edilmiştir.  Katedralin yan tarafında silindirik olan çan kulesi bulunmaktadır. Haşmetli görüntüsüyle gelen ziyaretçileri ağırlayan bu katedralde, sizlerin de ilgisini çekecek yağlı boya tablolar ve şapeller bulunmaktadır.

BASİLİCA SAN PETRONİO KİLİSESİ: Bu bina 1930 senesinde yapılmaya başlanmış olan dünyada bulunan beşinci büyük kilisedir. Bina için gotik mimari harikası denilebilir. Kilisenin içerisinde Giulio Romano, Giovanni Da Modena ve Parmigianio gibi sanatçıların da eserleri vardır. Binanın uzunluğu 132 metre, yüksekliği ise 47 metredir. Bu bina baş aziz San Petronio’ya adanmış olan bir eserdir. Bu kilisenin içerisi ferahlığı ve aydınlığı ile çoğu kilisede bulunmayan bir özelliğe sahiptir. Kiliseyi ziyaret etmek için istediğiniz günü tercih edebilirsiniz. Çünkü her gün belli saatlerde ziyaret edilebiliyor.

ASİNELLİ’S KULESİ: Şehrin adeta simgesi haline gelmiş olan bu kulelerden, günümüze kadar sadece 2 tanesi gelebilmiş. 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilmiş olan kuleler tarihte saldırılarda ve savaş zamanlarında şehri korumak için kullanılmıştır. Kulenin tepesine çıkabilmek için tam 498 basamaklı olan merdivenlerden çıkmanız gerekiyor. Yüksekliği tam 97,20 metre olan kuleye kadar çıkmayı göze alırsanız, şehrin harika manzarasını buradan görebilişiniz. Öbür kule Garisenda nın yüksekliği ise 47 metredir.

SANTO STEFANO BAZİLİKASI: Roma döneminden kalmış olan ve çok iyi korunan bu yapı, üçgen şeklinde olan bir meydanda bulunur. Yedi tane kiliseden oluşan bazilika her gün ziyarete açıktır.

PİNACOTECA NAZİONALE MÜZESİ: Bu eser müzeleri gezmeyi seven kişiler için kaçırılmayacak bir yerdir. Sadece şehirdeki değil, ülkedeki en iyi sanat eserlerini burada görebilirsiniz. Reni, Rafaello ve Carraci gibi sanatçıların eserleri burada bulunmaktadır. Bazen müzede geçici sergilerde açılıyor. Burası her gün ziyaret edilebildiğinden, zamanınız varsa müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz.

ARCADES: Şehirde kemerleri UNESCO tarafından korunma altına alınmış olan, bölgenin en karakteristik yapılarından birisidir. Kemerlerin uzunluğu 38 km dir. Orta Çağdan günümüzde kadar korunmuş olan ihtişamlı fresklerle süslü olan kemerleri görebilmek için uzun bir yürüyüş yapmanız gerekecek.

BOLOGNA TARİH MÜZESİ: Bologna şehrinin tarihini merak ediyorsanız, bu müzeyi gezmenizi öneririz. Şehri daha yakından tanımak isterseniz, Cumartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

COLLEZİONE COMUNALİ D’ARTE MÜZESİ: Bu müzenin içinde İtalya’nın Guido Cagnacci ve Guiseppe Maria Crepi gibi ünlü ressamlara ait olan başyapıtları görebilirsiniz.

MAMBO MÜZESİ: Bu müzenin içinde çağdaş sanat eserleri bulunmaktadır. Ülkenin tüm bölgelerinden toplanan eserler bu müzede sergileniyor.

BOLOGNA PARK ALANLARI: Şehirdeki Giardini Margherita bölgenin en büyük parkıdır. Burada yürüyüşlerinizi yapabilirsiniz.  Ayrıca 16. Yüzyıldan kalmış botanik bahçelerinin bulunduğu Orto Botanico, 17. Yüzyıldan kalan ve bugüne kadar korunmuş Parco Montagnola, içerisinde şehrin en büyük mezarlığı olan Certosa di Bologna şehirdeki gezilmesi gereken parklardandır.

Bir Cevap Yazın