Blogspot nedir?

Weblog ya da blogspot olarak isimlendirilen ve internet dünyasında her geçen yıl daha da gözde hale gelen bloglar, günlük benzeri bir sistemle çalışan basit internet siteleridir. Kişisel bir yazı mecrası olan blogların eski zamanlarda deftere yazmak suretiyle tutulan günlüklerin dijital ve modern çağa uygulanmış hali olduğu da söylenebilir. Blog sahibi olan kişi, istediği her şeyi tamamen kendi görüşleri doğrultusunda blog sitesine yazar ve böylece tüm internet dünyası ile etkileşime geçmiş olur. Genellikle sürekli olarak güncellenen ve zamana göre sıralanmış yazılardan oluşan blogspotlar, web tabanlı yayın metinlerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Blogspot sahipleri yazdıkları yazılar haricinde fotoğraf ve video gibi görsel içerikli paylaşımlarda da bulunabilir.

Blog sitelerinin en belirgin özelliklerinden biri olan kronolojik sıralama, bu kişisel içerik sitelerinin kalem kağıtla tutulan günlüklere benzemesindeki en önemli etkendir. Blog sahibi paylaştığı gönderilere imzasını atarak ilgili içeriğin kendi tarafından yazıldığı belirtir ve böylece sitenin kişiselleşmesini sağlar. Blog takipçilerinin ilgili paylaşımlar hakkında yorum yapmasına da imkan veren blogspot sistemi, böylece karşılıklı etkileşimin daha etkili bir biçimde olmasına katkıda bulunur. Ayrıca farklı blog sitesi sahipleri birbirlerinin içerik paylaşımlarını kendi sayfalarında paylaşarak, blog içeriklerinin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını da sağlar. Bu sistemin en önemli bileşenlerinden biri olan takipçilik ise, ilgili blog sitesinde yayınlanan yeni içeriklerden anında haberdar olmak isteyenler için idealdir.

İnternette yayınlanan bir blog sitesinin takipçisi olmak, gerek e-posta gerekse de farklı şekillerde blog sahibinin paylaştığı tüm içerikten anında haberdar olmak manasına gelir. Bu şekilde güncel gelişmelerden anında haberdar olan internet kullanıcıları, karşılıklı etkileşime çok daha hızlı ve etkili bir biçimde gerçekleştirmiş olur. Blogspot internetin emekleme dönemlerinde kullanıcılarının manuel olarak yazıp güncellediği bir sisteme sahipken, gelişen yazılım teknolojileri sayesinde günümüzde kullanıcı dostu arayüzleriyle oldukça pratik kullanım imkanı sunan blog sistemleri bulunmaktadır. Blogger ve WordPress gibi dünya genelindeki blog yazarları(blogger) tarafından en çok tercih edilen içerik yönetim sistemleri, hızlı ve basit arayüzleri sayesinde içerik paylaşımının her bilgi düzeyinden kullanıcı tarafından yapılabilmesine imkan sağlamıştır.

Blog siteleri için içerik yönetim sistemi teknolojileri geliştiren firmalar, günümüzde dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip milyon dolarlık şirketler halinde gelmiştir. Giderek daha da yaygın hale gelen blog kullanımı ile birlikte birçok farklı seçenek sunulurken, tüm bu hizmetlerin “tamamen ücretsiz” olması ise blog yazmanın en cazip avantajları arasında yer alır. Blog servisi sağlayan firma tarafından sitenin alt alan adı olarak yaratabilen blog siteleri olduğu gibi, kullanıcının sahip olduğu kendi sunucusuna yüklediği sistemi çalıştırmasıyla hizmet veren yazılımlar da mevcuttur. Bu tür sunucuya yüklenerek kullanılan yazılımların da ücretsiz ve geliştirmeye açık olması, daha çok seçenek sunduğu için blog sitesini daha kapsamlı bir şekilde kullanmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yazın