Bisiklet (cycling) nasıl bir spordur?

bisiklet sporuEğlenceli ve sağlıklı bir ulaşım şekli olan bisikletin, belirli bir disiplini olan spor dalına dönüşmüş haline “bisiklet sporu (cycling)” denir.

Bisiklet sporu, yüzyıldan fazla geçmişi olan köklü spor dallarından biridir. Amatör bisikletçiler ve profesyonel bisikletçiler şeklinde farklı sporcu grupları mevcut olup, bu sporcu gruplarını ilgilendiren farklı bisiklet yarışları söz konusu olmaktadır.

Bisiklet sporu uluslararası platformda UCI, yani Uluslararası Bisiklet Birliği’nin, oluşturduğu çerçeve içinde gerçekleştirilir. Türkiye’de bu sporun bir federasyonu bulunmaktadır. Bu federasyonun adı Türkiye Bisiklet Federasyonu şeklindedir.

Bisiklet yarışları üç başlık altında gerçekleştirilir:

Velodrom yarışları: Velodrom; oval bir şekle sahip olan, 7 metre genişliğinde, 333 metre uzunluğunda bir bisiklet pistidir. Yarış pisti olarak oluşturulan velodromlar içe doğru eğimlidirler. Velodrom yarışları da kendi içinde alt dallara ayrılmaktadır:

  • 1000 mt sürat yarışı
  • 4000 mt takım sürat yarışı
  • 1000 mt ferdi, saate karşı yarış
  • 4000 mt ferdi sürat yarışı
  • Puanlı yarış
  • Çifte yarış (tandem) (Tandem yarışları iki kişilik bisikletlerle yapılır.)

Yol yarışları: Ferdi ya da takım şeklinde yapılan bisiklet yarışlarıdır. Yarış mesafesi bayanlarda 70 km, erkeklerde ise 190 km’ dir. Bu tarz yarışlar amatörlerde ve profesyonellerde ayrı ayrı gerçekleştirilebilirler. Profesyonellerde yarış mesafesi 280 km’yi aşmayacak şekilde ayarlanır. Yarışın yapılacağı yolun genişliği en az 5 metre olur. Son kilometrede bu genişliğin en az 8 metre olacak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Takım yarışlarında yarışma ekipleri 4 ila 12 kişilik ekipler şeklinde oluşturulur.

Bisiklet krosu: Bisiklete özel oluşturulan bu kros (cross) yarışında 32 km’ lik özel bir parkur söz konusudur. Bu parkurda yarışçıları normal yollar kadar bazı sürpriz engeller beklemektedir. Sulu setler, yola devrilmiş ağaçlar, çitler, vb. değişik engellerin tesis edildiği parkurların aşılması yarışçıları oldukça zorlamaktadır. Ancak, bu tarz yarışlar, seyirciler için seyir kalitesi çok yüksek bir yarış tipidir.

Bir Cevap Yazın