Bilgisayar virüsü nedir?

bilgisayar virüsüMalware ya da kötü amaçlı yazılım gibi isimlerle de anılan bilgisayar virüsleri bir gün içinde 250 bin bilgisayara bulaşabilecek kadar hızlı yayılabilen bilgisayar programlarıdır. Kullanıcının izni ve en kötüsü de haberi olmadan bilgisayara giren bu kötü amaçlı yazılımlar, işletim sisteminin çalışma biçimini kısmen ya da tamamen değiştirebilir. Bugüne kadar binlerce farklı bilgisayar virüsü yazılmış olsa da, genel olarak tüm virüslerin iki temel özelliği bulunur: kendini çoğaltabilme ve kendi kendini çalıştırabilme. Ayrıca bilgisayar virüslerinin genel özelliklerinden bir diğerinin de kendilerini oldukça başarılı bir biçimde gizleyebilmeleridir. Bunu yapabilmek için kendini bilgisayarın sabit diskinde kayıtlı olan işletim sistemi dosyası olsun olmasın herhangi bir dosyanın içine kopyalayan bilgisayar virüsleri, bu şekilde kullanıcı ya da kendilerini tespit etmek için yazılan anti-virüs programları tarafından fark edilmeden tasarlanma amaçlarını yerini getirebilirler.

Bilgisayar virüsleri ile ilgili pek çok şehir efsanesi üretilmiş ve özellikle 2000’li yılların öncesinde insanların bilgisayarlarla alakalı bugünkü kadar fazla bilgisi olmadığı için bilgisayar virüslerinin de bir çeşit mikrop olduğunu zannedenler olmuştur. Günümüzde bilgisayar virüslerinin insana bulaşabileceğini düşünen insan kalmış mıdır bilinmez ama bu kötü amaçlı yazılımların son yıllarda dijital dünyaya çok ciddi zarar verebilecek hale geldiği de bir gerçektir. Bilgisayar virüslerinden korunmak için kullanıcılar çeşitli yöntemler denemekte ve kullandığı anti-virüs programlarına güvense de, gerçekçi bir şekilde düşünmek gerekirse virüs tehdidinden tamamen koruna imkanı sağlayan bir program olduğunu söylemek mümkün değildir.

Dışardan veri transferine açık olduğu sürece her kullanıcının bilgisayarına her an virüs girme ihtimali bulunmaktadır. Bilgisayarın DVD/CD-ROM, USB Portu, ethernet Portu, kızılötesi veya Bluetooth bağlantısı gibi elemanları bulunduğu sürece dışardan veri transferi mümkün olduğundan, dışardan veri transferi yapılmasıyla sisteme virüs bulaşması da mümkündür. Şüphesiz günümüzün modern dünyasında bilgisayar demek internet demek olduğundan, internete doğrudan veya dolaylı olarak bağlanan tüm sistemlere de her an virüs bulaşma riski olduğu söylenebilir. Virüslerden korunmak için yazılan anti-virüs programlarının bir insan tarafından yazıldığı gibi bilgisayar virüslerinin de bir insan tarafından yazıldığı unutulmamalıdır. “Akıl akıldan üstündür” düşüncesinden yola çıkarak aşılamayacak bir dijital güvenlik önlemi bulunduğunu söylemek en azından şuan için mümkün değildir. Bu tür bir imkan söz konusu olsa dahi bugüne kadar bu imkan kamu ile paylaşılmamıştır. Günümüzde on binlerce farklı virüs türü bulunmaktadır ve tüm bu virüslerin nasıl çalıştığını birkaç cümle ile genelleyecek şekilde açıklamak mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın