Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler denince çoğu insanın aklına Windows işletim sistemi bünyesinde çalışan programlar ve bazen de bilgisayarın dış görünümü gelse de, aslında sorunun muhatabı doğrudan bilgisayarın donanımlarıdır. Modern çağın en büyük gereksinimlerinden biri haline dönüşen bilgisayarları alırken, anakarttan işlemciye birçok farklı unsura dikkat edilmesi ve kapsamlı bir araştırma yapmadan verilen acele kararlarla hareket edilmemesi gerekir. Bilgisayarın tüm parçalarının bağlı olduğu ve bu nedenle kritik derecede öneme sahip olan anakartın sorunlu olması bilgisayar kullanımını bir çileye dönüştürebileceği gibi, sorunlu bir işlemci (CPU) ise bilgisayarınızı kullanmak için teknik servis yolu beklemenize neden olabilir.

  • Anakart

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri olan anakart, ucuza kaçılamayacak kadar önemli bir parçadır. Bu sebepten ötürü ekonomik imkanların ön gördüğü şekilde mümkün olan en iyi anakartı almaya çalışmanız gerekir. İyi bir anakart bilgisayar kullanımı esnasında sorun yaşamamanızı sağlayacağı gibi gelecekte bilgisayarınızda küçük çaplı modifikasyonlar yapabilmenize de imkan tanıyacaktır. Zira bilgisayar dünyasında her geçen gün yeni parçalar piyasaya sürülse de, bu parçaların bilgisayara takılabilmesi için uyumlu ve yeterli teknik özelliklere sahip bir anakartınızın olması gerekir.

  • İşlemci (CPU)

Çoğuna göre bilgisayarın en önemli parçası olan CPU, bilgisayar kullanımına imkan sağlayan tüm işlemlerin yapıldığı donanımdır. Bilgisayarın çalışma hızını belirleyen en önemli donanım olan işlemci, bilgisayarın performansında sadece tek başına etkili olmasa da yine de en önemli parçadır. Tıp anakart gibi işlemci de ucuz alternatifler ile riske girilmemesi gereken parçalar arasında yer almaktadır. AMD ve İntel savaşlarının kıyasıya devam ettiği işlemci piyasasında hangi markanın tercih edileceği ise bilgisayarın diğer donanımlarına ve biraz da kişisel alışkanlıklara bağlıdır.

  • Ram

Bilgisayarın kullanım hızını belirleyen ilk faktör CPU ise Ram de ikinci önemli bileşendir. Ülkemizde uzun yıllar boyunca Kingston markasının liderlik ettiği Ram sektörü günümüzde dünyanın dört bir yanından gelen birçok farklı markaya ev sahipliği etmektedir. Ram alırken garanti süresine ve üretici markanın güvenilirliğine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Anakartınızda fazladan Ram slotu olduğundan bilgisayarı alırken Ram konusunda küçük de olsa bir kısıtlamaya gidebilir ve buradan arttırdığınız para ile daha güçlü bir işlemci ya da daha fazla özellik sunan bir anakart alabilirsiniz. Zira sonraki günlerde ekonomik durumunuz müsait olduğunda bilgisayarınıza Ram takviyesi yapabilirsiniz.

  • Ekran kartı

Çizim ve animasyon programları kullanıyor ya da tam bir oyun tutkunuysanız bilgisayar alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında üst sıralara ekran kartını da yerleştirmeniz gerekir. Yüksek verim alamayacağınız bir ekran kartı program kullanımınızın verimini ve oyun keyfinizi ciddi manada düşürebileceği gibi, kullandığınız işletim sistemine de bağlı olarak kullanım esnasında ciddi sorunlarla karşılaşmanıza da neden olabilir.

  • PSU (Power Supply Unit)

Bilgisayardaki tüm donanıma çalışması için gereken elektriği sağlayan güç ünitesi PSU, çoğu kullanıcının gözden kaçırdığı bir donanımdır. Şehir elektriğinde yaşanan kesintiler ve Voltaj değişimleri sebebiyle donanımların zarar görmemesi açısından son derece önemli olan PSU aynı zamanda parçaların ısınmasına bağlı olarak yaşanan sorunların önlenmesini de sağlayabilmektedir.

Bir Cevap Yazın