İlk kez motosiklet alımında, ne tür bir motor tercih edilmelidir?

Motosiklet kullanımı, ulaşım ihtiyacını karşılamanın yanı sıra hobi, spor ve bir yaşam biçimi olarak değerlendirilebilmektedir. Ülkemizde motor severlerin kurdukları kulüp ve dernekler günden güne artış göstermektedir. Motosiklet kullanımına merak salan bireylerde iki ayrım gözlenebilmektedir. Kimi insan motosiklet kullanma arzusu ile bireysel tercih yapmakta iken bir kısım grup ise ‘aitlik’ duygusunun ön planda tutulduğu motosiklet kulüplerine girebilmeyi hedefleyerek sosyal kullanıcı olmaktadır. Her iki durumda da bireyin motor kullanma arzusu öne çıkıyor gibi görünse de kulüplere dayalı tercihlerde sıklıkla bireye uygun olmayan motor tercihleri ile karşılaşabilmekteyiz.

Öncelikli olarak vücut yapımıza uygun, ayakların yere değdiği, kullanma hakimiyetinin tam olduğu, kullanma amacımıza uygun tarzda bir motor seçilmelidir. Motor türlerine kısaca göz atacak olursak; touring (gezi), enduro, cross, chopper, racing tarz motorların en çok tercih edilen motorlar arasında yer aldığını görebiliriz. Gezi motorlarının daha çok asfalt ve engebesiz yollar için tasarlandığını, konforun ön planda tutulduğunu ve uzun yol gezilerinin ‘taçsız efendileri’ olduğunu söyleyebiliriz. Cross kullanımı tek bir denemede başarılı olunabilecek bir motor türü değildir. Cross bir hobi ve spor olarak değerlendirilmelidir. Genç yaşta başlanması gerekmekte ve kullanılan motor gücünün kademeli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Cross her yol engebeli, çamur, kayalık, yamaç aşağı, dağ, kumsal, orman sürüşleri gibi oldukça keyifli aynı zamanda tehlikeli bir motor sporudur. Racing, hız yapmayı amaçlayan ‘yarış’ motorlarıdır. İlerleyen teknoloji ile racing motor ebatlarının günden güne küçüldüğünü söylemek mümkündür. Ülkemiz yol şartlarında günlük kullanımda oldukça sıkıntılıdır. Kapalı alan pist aktiviteleri dışında, motorunuz ile hız denemeleri trafik cezası almanız da oldukça etken bir rol oynayacaktır. İlk kez motosiklet almanıza rağmen motor gücü kuvvetli racing tercihlerinde ‘gazı kaçırmak’ olarak tabir edilen bir kamyonun arkasına yapışmanıza, ‘motor altımdan kaçtı’ deyimi ile bütünleşmiş olan; sizin motordan takriben uçarak ayrılmanız racing motorunuzun ise bir müddet daha yoluna kendi başına devam edebileceği durumlara sebep olabilmektedir. Oturuş pozisyonunun, yatık-eğilimli olmasından ötürü bel rahatsızlığına yatkın olan kişiler tercih etmemelidir.

Chopper, yere alçak oturma pozisyonu ile oldukça kolay kullanıma açıkmış gibi görünse de dikkatli seçim yapılması gerekmektedir. Motor kollarının, ön tekerin uzun olduğu chopperlar ilk sürüşler için uygun değildir. Viraj alma kabiliyetleri ve denge alma pozisyonları profesyonel bir sürüş tekniği ister.  Uygun aerodinamiğe sahip 250-650 cc motor hacmine sahip chopperlar ilk sürüş deneyimlerinizde uygun olacaktır. Enduro tarz motorlar en çok tercih edilen motor türleri arasındadır. Bunun sebebi ise konfor ve macerayı bir arada sunan enduro tarzı motosikletlerin, hareket kabiliyeti yüksek motorlar olmasıdır. ‘Her yola giderim’ diyen bir kişi iseniz, beden kondisyonunuza güveniyor, alacağınız kısa süreli temel eğitimler ile 650 cc’lik bir enduro motor kullanabilirsiniz. Enduro motorlar cross-sport-touring arasında dans eden motorlardır. Sürücünün kabiliyeti ile şekil alan enduro her türlü yol şartlarına uygun, yerden yüksek motorlardır.

Alacağınız temel ve güvenli sürüş eğitimleri, bilinçli ve etkin bir motor kullanıcısı olmanıza yardımcı olacaktır. Ülkemizde birçok şehirde organizasyonlar düzenlenerek motosiklet festivalleri yapılmaktadır. Motosiklet sadece ulaşım aracı değil, bir yaşam biçimidir. Motosiklet kullanmaya başlamadan önce korumalarınızı temin etmelisiniz

Bir Cevap Yazın