Bel çevresi yağlarını nasıl eritebilirsiniz?

bel bölgesinde incelmeBel çevresinde olan yağlar genellikle erkek tipi kilo almayla benzeştirilir. Ancak hem erkeklerde, hem de kadınlarda kilonun verilmesi en zor olan bölüm burasıdır. Bel çevresindeki yağlar insanların dış görünümlerini kötü etkilemekle berber, sağlıklarını da bozar. Bu yüzden bel çevresi yağlarının eritilmesi sağlık açısından çok önemlidir. Çünkü karın içindeki organları saran bu yağlar diyabet ve kalp hastalıklarının oluşmasının en önemli sebepleri arasındadır. Bel çevresindeki yağlardan genç yaşlarda kurtulmak daha kolay olur. İlerleyen yaşlarla birlikte metabolizma hızı azalacağından bel çevresi yağlarını eritmekte zorlaşır. Bel çevresindeki yağları eritmek için, herkesin bildiği karın kaslarını çalıştıracak egzersizlerin yapılması olsa da, bu egzersizlerin tek başına yapılmasının fazla faydası yoktur. Bunun sebebi egzersizlerin sadece karın kaslarını çalıştırması, onların çevresini saran yağlara etki etmemesidir. Bel çevresindeki yağları eritmek için kullanılan bazı davranışlara dikt edilmesi gerekir.

Bel çevresindeki yağları eritmek için ne yapılmalı?

Şeker Kullanmamalısınız: Yemeklerin ve içecekleri içinde kullanılan şeker vücudunuza yağ olarak geri döner. Vücudunuzun meyve ve sebzelerde bulunan şekerler dışında, fazladan bir şekere ihtiyacı bulunmamaktadır. İçinde şeker bulunan kek, bisküvi, pasta ve şeker içeren içeceklerin tüketilmesinin bir faydası olmaz. Bu yiyecekler insanların fazla kalori almasına, aynı zamanda vücudunda yağ oluşumuna sebep olur. Özellikle hazır gıdalarda olan früktoz sadece karaciğer tarafından işlenir ve çok fazla şeker tüketildiğinde, karaciğer früktozla baş edemez ve alınan şeker yağa dönüşür.

Ambalajlı içecekler tüketilmemeli: Marketlerde olan ve genellikle üstlerinde %100 doğal yazan içecekler daha sonradan içine şeker ilave edilmiş olan içeceklerdir.  Kola ve diğer gaz içeren içeceklerin fazla miktarda şeker içerdiği bilinmektedir. Bunların dışında sporcu içeceği ve enerji içeceklerinde de şeker bulunmaktadır. Eğer bel çevresindeki yağları eritmek istiyorsanız, bu içeceklerden uzak durmalısınız.

Çok protein tüketilmeli: Kilo vermenin ve yağları eritmenin en önemli besin öğesi proteindir. Bunun nedeni insanlarda tokluk hissini %60 kadar uzatıp, beslenmede günlük 441 kalori daha az alınmasını, aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bel çevresi yağlarını eritmek gibi bir düşünceniz var ise önce karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin yerine protein ağırlıklı olan bir beslenme programına geçmeniz gerekir. Protein ağırlıklı beslenme programı ile insanların sadece bel çevresi yağlarının eritilmesi değil, bunun yanında yeniden bu bölgede yağ oluşma riskini azaltır.

Karbonhidrat tüketmek azaltılmalı: Daha az karbonhidrat tüketerek, bel çevresi yağlarını eritmekte oldukça başarılı sonuç alabilirsiniz. Bu sorunu olanlar karbonhidrat tüketimi azaldığı zaman iştahlarının da azaldığını ve bu yüzden kilo verdiklerini belirtirler.

Çok besin lifi tüketilmeli: Tüketilmiş olan lifler besinlerin mideden bağırsaklara geçişini yavaşlatır ve besinlerde olan vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilebilmesi için daha fazla zaman kazandırır.  Sindirim yavaşladığında yemeklerden sonra olan tokluk hissi zamanı uzar ve iştah azalır.

Çok hareket edilmeli: Düzenli olarak sadece karın kaslarını çalıştıran egzersizler yapmak yerine tüm vücuttaki kasları çalıştıran egzersizlerin yapılmasını tercih edin.

Yediklerinizi not edin: Günün içinde telaşla bazen ne yediğinizi unutabilir, daha sonra kalori hesabı yapmaya kalktığınızda aralarda yediğiniz atıştırmaları hatırlamazsınız. Bu yüzden yediklerin kontrol edilmesi gerekir. Bunun için not tutulması sizlere yardımcı olacaktır.

Salatalarda sirke kullanmak: Sirke kilo verme ve vücutta olan yağları eritmede etkisi kanıtlanmış bir üründür. Bu yüzde salatalarınızda sirke kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın