Renkli patates salatası nasıl yapılır?

patates salatasıRenkli patates salatasını hazırlayarak, hem gözlerinize, hem de midenize bayram ettirebilirsiniz. Oldukça lezzetli olan salata türlerinden birisidir. Özel konuklarınızı bekliyorsanız, özel bir günü kutlayacaksanız ya da kendinizi biraz şımartmak isterseniz mutlaka bu salatayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Salata toplam 5 farklı renkten oluşacak. Bunun görsel güzelliğini daha hazırlamadan bile anlayabilirsiniz. Belki sizi biraz uğraştıracak olsa da, elde ettiğiniz sonucun buna değeceğini göreceksiniz. Şimdi birlikte bu özel salatayı hazırlamaya başlayalım.

Renkli patates salatası için gerekli olan malzemeler

  • 10 adet iri boyda patates
  • Salatanın kırmızı rengini yapmak için; 2 adet orta boy domates
  • Salatanın yeşil rengini yapmak için; 5 yaprak marul, 5 adet taze yeşil soğan, yarım demet maydanoz, yarım demet dereotu
  • Salatanın sarı rengini yapmak için; 1 kutu mısır konservesipatat
  • Salatanın mor rengini yapmak için; 1 adet küçük boy mor lahana
  • Salatanın turuncu rengini yapmak için; 4 adet iri boy havuç
  • 1 adet limon suyu
  • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
  • Yeteri kadar karabiber, tuz ve kırmızı pul biber

Renkli patates salatası yapılışı

Salatanın hazırlığına patateslerle başlayın. İlk aşamada 10 adet patatesi bir tencerenin içerisine alın. Buna su ilave edip haşlamaya başlayın. Daha sonra patateslerin kabuklarını ayıklayın. Mutfak tezgâhına 4 ayrı büyük kâse hazırlayın. Bunun birine 4 adet patatesi koyun, bir diğerine 2 adet patatesi, diğer kâseye 2 adet patatesi, dördüncü kâsenin içine de 2 adet patatesi koyun. Patatesleri ayrı kâselerin içinde ya rendeyle rendeleyin ya da çatalla ezin.

Salatanın kırmızı rengini hazırlayabilmek için, domatesleri minik küp şeklinde doğrayın. Domatesleri hafif tuzlayın.

Salatanın sarı rengini hazırlayabilmek için, 4 adet patatesi ezmiş olduğunuz kâsenin içerisine mısır konservesi, limon suyu, 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, karabiber, tuz ve kırmızı pul biberi ilave edin. Bunları iyice birlikte karıştırın.

Salatanın yeşil rengini hazırlayabilmek için; Malzeme listesinde olan yeşillikleri yıkayın ve bunların suyu süzüldükten sonra ince doğrayın. Bunu 2 adet patatesi koyduğunuz kasenin içine ilave edin. Patatesleri yine ezin ve doğranmış yeşilliklerle karıştırın. İçerisine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını, 2 yemek kaşığı limon suyunu, karabiber, kırmızı pul biber ve tuzu ilave etmeyi unutmayın.

Salatanın turuncu rengini hazırlayabilmek için; ilk olarak 4 adet havucu rendeleyin ve içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağını koyduğunuz tavanın içerisinde biraz soteleyin. Bunu içerisinde 2 adet patatesi ezdiğiniz kâsenin içerisine alın. Yine kâsenin içerisine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını, 2 yemek kaşığı limon suyunu, karabiber, kırmızı pul biber ve tuzu ilave edeceksiniz. Malzemeyi iyice birbirine karıştırın.

Salatanın mor rengini hazırlayabilmek için; mor lahanayı ya incecik bir şekilde kıyın ya da kalın rendeyle rendeleyin. Bunu içerisinde 2 adet ezilmiş patates bulunan kâseye koyun. İçerisine 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağını, 2 yemek kaşığı limon suyunu, karabiber, kırmızı pul biber ve tuzu ilave edin ve iyice karıştırın.

Renkli patates salatasının tüm malzemelerini yerleştirmeye başlayın. Bunun için kullanılacak kek kalıbının içerisine streç film kaplayın. İlk koyacağınız kırmızı renk için doğradığınız domatesleri yerleştirin. Bunun üstüne sarı renk için hazırladığınız mısırlı patatesleri, sonra yeşil renk için yeşillikli olan patatesleri, turuncu rengi için havuçlu olan patatesleri, mor rengini yapmak içinde mor lahanalı patatesleri yerleştirin. Hazırladığınız kek kalıbını buzdolabında 2 saat kadar dinlendirin. Daha sonra buzdolabından çıkarın ve kek kalıbını salatayı servis etmek için tabağın içine ters çevirin. Streç film yerleştirdiğiniz için, renkli patates salatasını kolay bir şekilde kalıptan çıkaracaksınız. Hazırladığınız bu görsel salatayı konuklarınıza dilimleyip servis edebilirsiniz. Sizleri biraz uğraştırmış olsa da, salatanın lezzeti ve görünümü buna değecektir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın