Bayramlarda tatlı tüketimi nasıl olmalı?

Bayramlar herkes için özel günlerdir. Sevdiklerimizle geçirdiğimiz, bayramlaştığımız, baklavabüyüklerimizin ziyaretlerine gittiğimiz, güzel anılarla dolu zamanlardır.

Bayram ziyaretlerinde, ikram edilenleri geri çeviremediğimiz için, sağlığımızı bile riske atarız. Bu durum, güzel bayram günlerini sıkıntılar içerisinde geçirmemize sebep olabilir. İkram edilen tatlıları birde çok seviyorsak, hayır dememiz mümkün olmaz. Öğünlerimiz şaşar, çok fazla kalori almamız sebebiyle de, kilo alma riski ile karşı karşıya kalırız. Ciddi sağlık problemleri bizi bekler. Özellikle kolesterol, tansiyon, kalp, diyabet hastaları için çok ciddi tehlike oluşturacak olan fazla tatlı tüketimi, sağlıklı insanların bile sağlıklarını tehlikeye atacaktır.

Bayramda tüketeceğiniz tatlı miktarına dikkat etmezseniz, ağzınızda dişlerden başlayan sorunlar, midenize kadar inecektir. Şeker ağızda asit ortamını arttırdığı için, önce diş çürüklerine zemin hazırlayacak, sonra mide problemleri yaşayacaksınız. Aşırı tatlı tüketiminden tansiyon, kolesterol, kalp problemleriniz nüksedecek ve kilo alacaksınız. Böyle kötü durumlarla karşılaşmamak için, bayram gününe güzel bir kahvaltıyla başlamalı ve ziyaretlerinizde tatlının ölçüsünü kaçırmamalısınız. Gün içerisinde öğünlerinizi atlamamanız, tatlıları çok fazla tüketmenize de engel olacaktır. Bayramlar yaklaşırken, beslenme uzmanları sürekli olarak, tatlı tüketiminde aşırıya kaçmamamız için uyarılar yapmaktadır. Bunların hepsini bilsek bile, bunun önüne geçemiyoruz. Zayıflamak için diyet bile yapıyorsak, bayramda diyetimizi unutarak, o güzelim tatlıları yemekten geri kalmıyoruz. Bu durumda hiç olmazsa, az miktarlarda tatlı tüketmeye çalışmalı, kan şekerimizi dengelemek için öğünlerimizi atlamamalı ve gerekiyorsa bitkisel çaylardan tüketmeliyiz. Kan şekerindeki ani yükselmeler, kilo almamızı da kolaylaştıracağından, yaptığımız diyetlerin de bir önemi kalmayacak, kilo almaya devam edeceğiz. Tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi olması, belki size bu konuda faydalı olacaktır. Bol sıvı alınması, öğünlerin atlanmaması, ikramların fazlasının geri çevrilmesi sağlığınızı korumanız için gereklidir.

Bayramları sevdiklerimizle geçirebileceğimiz özel günler olarak görmeli, aşırı yemek ve tatlıdan mutlaka kaçınmalıyız. Normal tatlı tüketimimizin çok üstüne çıktığımız bu özel günleri, kendimize zehir etmemeliyiz. Bilhassa sağlık sorunlarımız varsa, daha da dikkatli olmalı, birileri bizi ikaz etmeden, kendi kendimizin doktoru olmalıyız. Sağlığımızı korumak için bilinçli davranmalı, sevdiklerimizle birlikte daha nice bayramlar geçirmeliyiz. Bayramları tatlı yeme günü olarak görmemeli, birlik olmanın tadını çıkartmalıyız.

 

Bir Cevap Yazın