Ayran aşı çorbası nasıl yapılır?

Ayran aşı çorbası kimler tarafından bulunduğu pek bilinmeyen bir çorba. Haliyle yörelere göre birçok tarifi bulunmakta. Bu ayran aşı çorbası nasıl yapılır bir göz atalım.

ayran-aşı-çorbası

 

Buz gibi ferahlık veren ayran aşı çorbası içimiz yandıkça karşımıza çıkar. Bana göre onu diğer çorbalardan ayıran en büyük özelliği soğuk tüketilebilmesi. Yapılması da kolay olan bu çorbayı içiniz kavruldukça yapabilirsiniz.

 

Maliyeti fazla bir çorba olmadığı için sık sık tüketebilirsiniz. Öğrenci evleri içinde tavsiye edebileceğim bir çorba. Tarifimize geçelim.

 

Malzemeler:

  • 4 su bardağı yoğurt.
  • 1 su bardağı nohut.
  • Bir miktar su.
  • Bir miktar tuz
  • Nane
  • 1 su bardağı yarma

 

Tarife başlamadan, bir gece önceden yarmamızı ve buğdayımızı ıslıyoruz. Buğdayın ve yarmanın suyunu süzüyoruz. İkisini de farklı tencerelerin içine alıyoruz. Tencerelere üstlerini örtecek kadar su koyup haşlıyoruz. Haşlama işlemi bittikten sonra buğday ve yarmayı tek bir tencereye alıyoruz. Tekrar üstlerini örtecek şekilde su ekliyoruz ve kaynatıyoruz.

 

İstediğimiz miktarda tuzu yoğurda atıyoruz. Tencerede yarma ve buğdayla kaynamakta olan sudan kepçeyle alıyoruz ve yoğurda ilave ediyoruz. Ilık olan yoğurdu yavaş yavaş tencerenin içine döküyoruz. Bu arada sürekli karıştırıyoruz. Karıştırmayı bırakmıyoruz bırakırsak kesilir.

 

Malzemeler kaynamaya başlayınca altını tamamen kapatıyoruz. Balkon veya soğuk bir yerde soğumaya alıyoruz. Buzdolabına koymayın çünkü sıcakken zarar verebilir.

 

Çorbanın sosu: Ayran aşı çorbasına aynen mantı sosu gibi bir sos çok yakışıyor. Bir miktar katıyağ ve pulbiber gerekli. Sosun sırrı pulbiber dengesini iyi ayarlayabilmekte. Fazla olursa yanarsınız. Katıyağ ve pulbiberin altını yakıyoruz. Ateşte bir miktar beklettikten  sonra ateşi kapatıp çorbanın üstünde gezdirebilirsiniz. Bu arada sosu yaparken içine nane de ilave edilebilir.

 

Çorbanın içine küp küp doğranmış salatalık ve nane katanlar da var. Bu sizin isteğinize kalmış. Afiyet olsun.

 

Bir Cevap Yazın