Kan grupları nelerdir?

kan-grubu-Kan; canlıların vücudundaki hayati bir sıvıdır. Normal bir insan vücudunda 6 ila 8 kilo arasında kan bulunur.  4 çeşit kan grubu vardır. Ve bu 4 çeşit kan grubu kendi aralarında negatif ve pozitif olmak üzere ikiye ayrılır.

İnsan bir kaza geçirdiğinde ya da kan alması gerekiyorsa, kendi ya da alıcısı oldukları kan gruplarında kan verilmelidir. Kan grubuna, insan kanındaki antikorlara bakılır ve kan grubunuzu bu sayede öğrenebilirsiniz.

A grubu kan grubu, B grubu kan grubu, AB grubu kan grubu ve 0 grubu kan grupları vardır. Kan grubunuzu, yakınınızdaki bir hastaneden ya da sağlık ocağına başvurarak öğrenebilirsiniz. Başvurduğunuz sağlık kumrunda sizden kan alarak, tahlil sonucunda kan gruplarınız ortaya çıkar. Ve size bir kart verirler.

Son zamanlarda nüfus kimlik kartlarında ve Ehliyetlerde de kan grubu bölümü bulunmaktadır. Bunun nedeni bir kaza anında, kana ihtiyacınız varsa şayet, vakit kaybetmemektir. İnsanların kanlarının yüzde seksen beşinde RH denilen bir madde bulunur. Bu RH maddesi pozitif veya negatiftir. Evlenmeden önce kan gruplarınıza mutlaka baktırmak gerekmektedir. Bunun nedeni ise, RH değeri negatif olan bir erkekle, pozitif olan bir kadın ya da RH değeri pozitif olan bir erkekle, RH değeri negatif olan bir kadın evlenirse: doğacak çocuklarının kan uyuşmazlığı olduğundan dolayı, doğan çocuğun yaşama ihtimali çok zayıftır. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerin, doğan çocuklarında genellikle sarılık, karaciğer büyümesi ve ödem görülür. Kan uyuşmazlığı olan çiftlerin çocuklarının, doğar doğmaz kanları değiştirilmelidir. 1939 yılına kadar kan uyuşmazlığı bilinmediğinden dolayı, çok sayıda yeni doğan bebek hayatını kaybetmekteydi.

A grubu kanı olanlar, hem A grubundan hem de 0 ( sıfır ) grubundan kan alabilirler

B grubu kanı olanlar, hem B grubundan hem de 0 (sıfır) grubundan kan alabilirler.

AB grubu kanı olanlar,  kendi AB grubundan, A grubundan, B grubundan ve 0 ( Sıfır ) grubundan kan alabilirler.  Bu yüzden  AB kan grubuna genel alıcı denmektedir.

0 ( Sıfır ) grubu kanı olanlar sadece kendi gruplarından kan alabilirler. Bu yüzden bu kan grubuna genel verici denir. Sıfır kan grubu zor bulunan bir kan grubudur.

 

Bir Cevap Yazın