Baş ağrıları boyundan kaynaklanır mı?

baş ağrılarıBoyundan kaynaklı baş ağrıları hastalarda genellikle bulantı ve kusma etkisi gösterdiği için, bu ağrılar çoğunlukla migren nedeniyle oluşan ağrılarla karıştırılır. Boyun fıtığından kaynaklı baş ağrısında en etkili olan tedavi, ağrının iletimini sağlayan sinirlerin bloke edilmesi sayesinde sağlanır. Baş ağrılarının oluşumu sadece başta bulunan yapılardan ve beyin yüzünden kaynaklanmaz. Boyunda bulunan yapılarda olan bozulmalar, baş ağrısına neden olabilir. Daha çok boyun fıtığı baş ağrısına sebep olan sorunlar arasındadır. Bundan başka boyunda bulunan kaslar, omurlar, omurların arasında bulunan disk denen yastıkçıklar, boyun hareketinde önemli bir yeri olan faset eklemler yani boyundaki tüm yapılar baş ağrısının sebebi olabilir.

Boyundan kaynaklanan baş ağrıları kimlerde daha etkili olur?

Vücudumuzda boyun başın tüm ağırlığını taşıyan ve vücutta en fazla harekete sahip olan kısımdır. Bu nedenle dış etkiler yüzünden boyun zarara uğramaya çok müsait bir yapıdır. Bu baş ağrıları her yaştaki ve cinsiyetteki kişileri etkileyebilir. Daha çok trafik kazası gibi travmalara maruz kalanlar, bu açıdan değerlendirmeye alınmalıdır. Yıllar geçse bile kazanın etkisi yüzünden boyunda başın hareketiyle beraber mikro travmalarla baş ağrıları olabilir. İlerleyen yaşta baş ağrılarının oluşumu açısından risk olarak kabul edilir. Ağır sportif faaliyetlerin yapılması, eklemlerde kireçlenme, boyun fıtığı baş ağrısının en önemli sebepleri arasındadır.

Boyun fıtığından kaynaklanan baş ağrısı belirtileri nedir?

Bu şekildeki baş ağrıları, başın arka kısmından ve enseden başlayıp, yukarıya doğru yayılma gösterir. Bazen göz çevresine yayılım gösterse de, bu çok nadir gelişir. Ağrılar çoğunlukla tek taraflı hissedilir. Bu bazı durumda sağ tarafta, bazen de sol tarafta etkili olur. Baş ağrısı sırasında zonklama ya da sıkıştırma hissi oluşmaz. Genellikle enseden başlayıp, yukarıya doğru çıkan bir kasılmayla oluşur. Hastaların sese ve ışığa karşı bir hassasiyeti olmaz. Ancak ağrıyla beraber bulantı ve kusma etkisi olabilir. Bu etkiler yüzünden, genellikle migren tipi baş ağrısıyla karıştırılır. Hastalar bu yüzden hatalı bir şekilde migren tedavisine alınır. Bu yüzden bağ ağrısının nedenleri doğru araştırılmalıdır. Bu etken boyun sağlığı açısından önemlidir. Baş ağrısı boyunda boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların erken dönemde tedavi edilebilmesi için, bir belirti olarak kabul edilmelidir.

Boyundan kaynaklanan baş ağrıları nasıl teşhis edilir?

Tüm baş ağrılarında, önce hastanın yakınmaları ayrıntılı şekilde dinlenmeli. Ağrının boyunda hangi bölgede olduğu, ağrının şiddeti, yayılımı ve başka özellikleri dikkate alınır. Yapılan fiziki incelemeler sayesinde önemli sonuçlara varılabilir. Boyunda radyolojik incelemeler yapılır ve baş ağrısının altında yatan rahatsızlıklar kolayca belirlenir. Yapılan boyun MR incelemesinde boyun fıtığından kaynaklı baş ağrıları, omurların tomografik incelemesi faset eklemlerde olan bozuklukları ve kireçlenmeleri belirler.

Boyundan kaynaklanan baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Ağrı polikliniğine gelen hastalar, genellikle ağrı kesici ilaçlarla ağrıdan kurtulmayı dener. Ancak boyundaki sorunlarda kaynaklanan baş ağrıları ağrı kesici ilaçlara karşı sağlıklı bir cevap vermeyeceği için, bu uygun bir tedavi olmaz. Fizyoterapi yöntemleri boyun hareketlerinde rahatlama sağlayacağından, boyunda kas spazmlarını gidereceğinden ağrıları dindirmede faydalı olur. Bunun için en etkili olan tedavi boyundaki ağrıyı ileten sinirleri bloke edecek radyofrekans termokoagülasyon yöntemi sayesinde olur. Bu ağrıları ileten boyun omurları arasındaki faset eklemlerin sinirleridir. Boyun fıtığı olan alanda bunlar daha etkili bir şekilde baş ağrısına sebep olur. Sinirlerin bloke edilmesi sadece tek seansta biter. Bu işlem özel bilgisayar destekli görüntülemeyle yapılır. Hastalar hiç bir ağrı duymadan, genel anesteziye gerek kalmadan, sadece hafifçe uyutulup işlem tamamlanır. Bir kaç günlük dinlenmeden sonra, hastalar günlük yaşamına sağlıklı bir şekilde geri dönebilir. Boyun fıtığı sorununda, fıtıklaşmanın olduğu bölgede disklere ilaç enjeksiyonları yapılır ve baş ağrıları tedavi edilir.

Bir Cevap Yazın