Banotu faydaları nelerdir?

banotuBanotu denilen bitki patlıcangiller familyasından, sarımtırak renkte çiçekleri ile olan, yol kenarlarında yetişen, yumuşak tüylü, otsu bir bitkidir. Halk arasında anılan isimleri gâvur haşhaşı, karabanotu, güz tohumu, deli batbat otu, tabanca kapsülü, domuz baklası olarak geçer. Kullanımının doğru yapılmadığı durumlarda zehirlenme etkisinin olması sebebiyle, banotu kullanımına dikkat etmeniz gerekir. Alternatif tedavi amaçlı olarak, yaprakları, tohumları ve kökünü kullanmak yaygındır. Çiçeklenme döneminde, yaprakları, kökü ve tohumları toplanarak,  kurutulur ve kapalı olarak saklanır. Kokusu kötü olmakla beraber, tadı da oldukça acımtıraktır. İçeriğinde bulunan hyoscyamin, skopolamin ve atropin bileşenleri şifa kaynağı olmasında etkendir.  Anavatanı olan Kafkasya ve ülkemiz dışında, daha sonradan ılıman iklimlere de yayılarak birçok farklı yerde yetişmeye başlamıştır. Tüm dünyada bilinen yirmi kadar türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise yetişen ve bilinen altı adet türü bulunmaktadır. Bunlardan sadece iki türü şifalı özellikleri olan türdendir. Bunlar ise, mısır banotu ve siyah banotu olarak bilinir.

Banotunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

  • Kan temizleyici etkileri oldukça fazladır.
  • Kramp giderici özelliği bilinmektedir.
  • Astımlılar için oldukça faydalı olan bitki, nefes darlığına da iyi gelir.
  • Uykusuzluk sorunu özellikle önerilen bitki, kullanımına dikkat edilmek suretiyle alınmalıdır. Halüsinasyon görmeye de sebep olabileceği için, çok dikkatli kullanılması gereklidir.
  • Yaşa bağlı olan titreme sorunlarında kullanılır.
  • Gece altını ıslatan, problemli çocuklar için faydalı olabilecek bir bitkidir.
  • Mide ve bağırsak spazmlarını gidermekte etkili olan bitki, ishal için de bir çözümdür.
  • Romatizma ağrıları için, haricen sürülerek kullanılır.

Banotu oldukça zehirli olduğu için, mutlaka uzman kontrolünde kullanılması önerilir. Evlerde bilinçsizce kullanılması önerilmez. Bu durum fayda yerine zarar getirir. Banotu kuvvetli uyuşturucu etkisi bulunan, halüsinasyon görme ve bilinç kaybı yaşanmasına sebep olabilen, daha da önemli olarak zehirlenme belirtileri gösterebilen bir bitkidir.  Ağız kuruluğu, deride kızarıklık, kuruluk, kalp hızının artması, baş dönmesi, sarhoşluk gibi belirtilerle oluşan zehirlenme etkileri gösterebilir. Bilinçsizce kullanılmaması gereken bir bitki olduğu için, kullanılan dozlara da dikkat edilmesi gerekir. Her zaman önerilen dozların alınması önemle belirtilmelidir. Sağlık her şeyden önemlidir. Sağlıklı günler sizlerle olsun..

Bir Cevap Yazın