Gingko biloba nedir?

Ginkgo_Biloba

Çin kaynaklı bir bitki türüdür. Dünyadaki en eski ağaç türlerinden biri olmasının yanı sıra beyin hastalıklarından astım, bronşit gibi hastalıklara varana dek pek çok rahatsızlıkta yardımcı tedavi aracı olarak kullanılabilmektedir. Günümüzün en yaygın hastalıklarından bir tanesi olan unutkanlık bu tür bitkilerle iyileştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra Alzheimer gibi hastalıkların başlangıcında da kullanılan bir ilaçtır. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olan gingko biloba aynı zamanda stres, enerji kaybı gibi durumlar için de kullanılabilmektedir. Gingko bilobanın faydalı olduğu hastalıklar arasında astım, öksürük gibi şikayetler de bulunmaktadır.

Gingko biloba özellikle beynin düzenli çalışabilmesi için enerji üretilmesinde yardımcı bir bitkidir. Beyin vücutta en çok enerji ihtiyacı olan organlardan bir tanesidir. Düzenli kan ve oksijen sağlamadığında beyinde çeşitli hasarlar görülebilmektedir. Bu nedenle gingko biloba beyin için enerji üretilmesini destekleyen bir bitki olarak görülüyor. Kan akışını arttırması nedeni ile tercih edilen bu bitki türü yan etkileri olmadığı düşünülse de dikkatli kullanılmasına yarar vardır. Bunun dışında damarların esnekliğini sağlamak için de olumlu etkileri bulunuyor.

Gingko bilobanın faydaları:

-Tiroid bezinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

-Stres, yorgunluk belirtilerin azaltılmasına ve zihnin açılmasına yardımcı olur.

-Grip ve soğukalgınlığı gibi hastalıklarda olumlu etkiye sahiptir.

-Kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır.

-Doğal bir antioksidan maddesidir.

-Unutkanlık, bunama gibi durumlarda faydalıdır.

-Beynin fonksiyonlarının daha iyi yerine getirilebilmesi için fazladan enerji üretilmesini sağlamaktadır.

-Vücuttaki enerjinin saklanmasına yardımcıdır. bunun dışında protein sentezlemesi için de olumlu etkileri bulunmaktadır.

-Kan yapıcıdır.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Gingko biloba her ne kadar gaydalı bir bitki olsa da alerjik ya da yan etki barındıran etkiler bulundurabiliyor. Bu nedenle bu tür bitkiler kullanılmak istendiğinde öncelikle bir doktor kontrolünün olması gerekir. Bunun dışında bulantı, kusma, epilepsi nöbeti, başağrısı gibi belirtiler görüldüğünde doktora gitmek gerekiyor. Eğer kanı sıvılaştıran ilaçlar kullanıyorsanız bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Bunun dışında alerjik hassasiyeti olanlar için de uygun olmayan bir bitki türü olabilir.

Bir Cevap Yazın