Bangkok neresidir?

bangkokBangkok Thai dilinde Melekler Şehri’ anlamına gelmektedir. Uzakdoğu’nun yıldızı Bangkok Tayland’ın hem başkenti, hem de en büyük şehridir. Güneydoğu Asya’daki en hızlı gelişen şehir olarak tanımlanabilecek olan Bangkok, turistik açıdan önemli bir bölgedir.

Tropikal muson ikliminin görüldüğü şehirde, her mevsim sıcak geçer. Dünya meteoroloji örgütünün dünyadaki en sıcak şehir olarak kabul ettiği Bangkok, iklimiyle ve coğrafyasıyla oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Halkının % 95’i Budist olduğundan şehrin her bölgesinde Budist tapınakları vardır. Halkı Budistliğin gereklerini yerine getirmeye çalışır. Bangkok’taki tapınakların ve müzelerin hepsi UNESCO tarafından koruma altındadır. Şehirdeki yaklaşık 400 tane tapınak, gezmek için ideal yerler. Ülkede para birimi olarak baht kullanılmaktadır.

Şehre gittiğinizde kanalda düzenlenen turlara katılmalı ve buradaki yaşamın gözlemlemenizi öneririz. Gökdelenlerle birlikte barakalar, lüks araçların yanı başında canlı hayvan taşıyan motosikletler, şehirde görebileceğini oldukça ilginç manzaralardır. Eski Tarihi Kentin mimari yapısına hayran kalacaksınız. Bu bölgedeki klasik eski yapılar, gökdelenler ve açık hava müzesi durumundaki bölge, şehirdeki turistik değeri olan yerlerdir. Şehirdeki tiyatro, gezilesi sanat galerileri, kültür merkezleri tam olarak şehrin kültürel kimliğini gösterir. Burada düzenlenen festivaller ve kültürel etkinlikler sosyal yaşamın en ilginç aktiviteleri arasındadır. Ülkenin aynı zamanda kültür başkenti olan bu şehir için, geceleri uyumaz diyebiliriz. Sizler için burada gezebileceğiniz yerleri araştırdık.

ÇİN MAHALLESİ: Tayland’ın kuruluş zamanından itibaren burada olan Çinlilerin mahallesinde,  yemek ve alışveriş üzerine kurulmuş bir düzen vardır. Bölgedeki büyük alışveriş merkezlerinin yanında, küçük alışveriş dükkânları ile dışarıda kurulmuş standlar her zaman hareketlidir. Çok renkli bir mahalle diyebileceğimiz Çin Mahallesindeki çiçek marketleri burasını oldukça renkli hale getirmiş.

JİM THOMPSON EVİ: Thai ipeğini tüm dünyaya tanıtmış tacir Jim Thompson’un, müzeye dönüştürülmüş olan evini görmenizi öneririz. Bu ev aynı zamanda Uzakdoğu evlerinin en güzel örneğidir.

GRAND PALACE (BÜYÜK SARAY): Yaklaşık 2,5 hektarlık bir alana yayılan, yüzden fazla binadan meydana gelmiş bir saraydır. Gösterişiyle, zenginliği ve manevi değerleriyle sarayın dış görünüşü oldukça etkileyicidir. Düzenli olan ve tertemiz avlusunda ise, Tayland’ın tarihini anlatan resimler yer almaktadır. Üç bölümden meydana gelmiş olan sarayın iç alanı ziyaretçilere kapalıdır. Kraliyet ailesinin günümüzdeki taç giyme törenleri ile kraliyet cenazeleri ve düğünlerinin yapıldığı bir yerdir. Tayland ve Bangkok’ta gücü ve dini simgeleyen sarayın her yerindeki semboller bunu hissettirecek özelliktedir.

ALTIN BUDA- WAT TRAİMİT: Tapınakta olan en büyük özellik içindeki altın buda heykelidir. 5,5 ton ağırlığı olan ve 3 metre yüksekliği bulunan heykel görenleri oldukça şaşırtmaktadır. 13.yüzyılda yapılmış olan heykel, geçmişte hırsızlıklara karşı alçıyla kaplandığından unutulmuştur. 1955 senesinde üstündeki alçı, kazayla çatlayınca, ülkenin önemli bir değeri olan, saf altından yapılmış bu Buda heykeli ortaya çıkmıştır.

ZÜMRÜT BUDA TAPINAĞI: Tay sanatının inceliklerine sahip tapınak, içinde Budizmin sembolü olan Zümrüt Buda Heykeli bulunmaktadır. 3 girişi olan tapınağın ana girişi yalnız kral ve kraliçeye açıktır. Tapınağın duvarlarındaki Ramakian efsanesini anlatan resimlerde oldukça güzeldir.

YATAN BUDA HEYKELİ-WAT PHO: Şehirdeki en büyük ve en eski tapınak olan Wat Pho, 16.yüzyılda yapılmış bir eserdir. Tapınak daha çok eğitim amaçlı kullanılır. Diğer özelliği ise, 46 metre uzunluğundaki 15 metre yüksekliğindeki Yatan Buda Heykeli’nin burada olmasıdır. Yaklaşık 1800 senesinde tapınağa konulan heykel Buda’nın Nirvana’ya ulaşmasını anlatır.

ŞAFAK TAPINAĞI-WAT ARUN: Büyük sarayın karşısındaki bu tapınağın adı Hindu Şafak tanrısı Arun’dan gelmektedir. Tapınağın 82 metre yüksekliği olan, praang adlı kulesinin görülmesi gerekir. Kulenin süslemelerinde Çin porseleni ve seramik kullanılmış. Tapınakta olan, 4 farklı rüzgârın temsilcisi olan 4 küçük kule ve kulelerin tepesindeki rüzgâr tanrısı Pai’nin heykelini de görmelisiniz.

BANGKOK ULUSAL MÜZESİ: Güneydoğu Asya’daki en büyük müze olan Bangkok Ulusal Müze’sinde Tayland’ın olduğu kadar komşu ülkelerinde kültürel miraslarını kronolojik olarak sergilenmektedir. Müzedeki Kral Ramakamhaeng’in taş sütunu ise, Tay dilinin bilininen eski kaydıdır. Müze daha önceden saray olarak yapılmış, sonradan 1884 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

SIAM SQUARE: İstanbul’dan Taksim gibi bir yer denilebilir buraya. Alışveriş etmeniz için mağazalar ve restoranlar daima kalabalıktır. Bölgedeki otellerde merkezi bir konumda bulunmaktadır.

PATTAYA: Burası şehre 140 km uzaklıkta bir sayfiye merkezidir. Daha önceden balıkçı kasabası olan Pattaya’ya 10 kişilik koltukları olan kamyonetlerle ulaşabilirsiniz. Bölge su sporlarının yapılabildiği, alışveriş ve eğlence merkezlerinin bulunduğu bir yerdir.

Bir Cevap Yazın