Balyaj nedir?

balyaj

Kadınların pek çoğunun, özellikle de kumral saçlıların kuaför salonlarında en çok yaptırdıkları işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Balyaj, kısaca saçı renklendirme işlemidir.

Kuaförlerin gölge atma, röfle gibi klasik uygulamalarından çok farklı olmamakla birlikte, daha modern bir teknik olması ve daha hoş bir etki yaratması bakımından günümüzde oldukça popülerdir. Klasik yöntemlerin saçta yarattığı çizgi çizgi, yapay görüntüleri ortadan kaldıran balyajın en önemli avantajının saçı doğal bir şekilde renklendirmesi ve saça, gözü tırmalamayan, uyumlu bir ışıltı kazandırmasıdır. Bu doğal etkinin sebebi saçın daha kalın tutamlar halinde ayrılması ve kontrast oluşturacak şekilde boyanmasıdır.

Fransızca’da süpürge anlamına gelen kelimeden türeyen balyaj bu anlama uygun olarak boyanın saça süpürülerek uygulanmasıyla yapılır. Çeşitli aparatlar kullanılarak farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Flamingo balyaj, papatya balyaj, uğur böceği balyaj, yarım elma balyaj ve en çok kullanılan krepe balyaj olmak üzere birçok türü vardır.

Krepe balyaj uygulaması, saçı tutam tutam diplere doğru ittikten sonra pensleyip saçın tümünde balyajlanacak kısımları ayırmakla başlar. Daha sonra kalan kısımlar boyanır ve folyo ile kapatılarak kişinin istediği etkiye göre değişebilen belli süreler boyunca bekletilir.

Balyajdan en iyi sonucun alınabilmesi için saçın kesiminin tamamlanmış ve saçın fönlenmiş olması önemli bir gerekliliktir. Bu şekilde balyaj uygulanacak saç tutamlarının daha dengeli bir şekilde ele alınması sağlanacağından sonuçta çok hoş bir ışıltı elde edilir.

Sarı, kızıl gibi çeşitli renklerde atılabilen balyajda renklendirme boyalarla yapılabileceği gibi açıcılarla da yapılabilmektedir.

Uzman kuaförler sarı balyajın herkese yakışabileceğini ama doğru tonlama yapmanın çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Ten renginin sıcak veya soğuk oluşuna, yüzde çil bulunup bulunmaması gibi cilt özelliklerine bağlı olarak balyaj işleminde kullanılacak boyanın tipi de değişmektedir. Bunlara bakılarak içinde sarıların mı yoksa mavilerin mi daha baskın olduğu boyaların kullanılması gerektiğine karar verilmektedir.

Bu kararın yanlış verilmesi halinde balyajın kişiyi daha canlı ve çekici göstereceğine, daha soluk ve yorgun bir havaya büründüreceğini hatırlatıp, saçınızı profesyonel ellere teslim etmeniz konusunda sizi uyarmak isteriz.

Bir Cevap Yazın