Bal arılarının nesli tükenirse, insanoğlu yok olur mu?

Einstein’ın günümüzde dahi tartışılan teorilerinde biri de; arılar yok olursa, insanlığın dört yıl içinde yok olacağıdır. Arılar, sebze ve meyve gibi gıda ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bitki örtüsünün temel polen taşıyıcılarıdır. Doğal yollar ile taşımacılık görevini üstlenen arılar, bal ihtiyacımızı da karşılamaktadır.

Günümüzde 39 bin tonun üzerinde kimyevi ilaç, tarım alanlarında haşereler ile mücadele etmek için kullanılmaktadır. Bu kimyevi ilaçlar arıların ölümünde etken bir rol oynamaktadır. Genetik mühendislerin, ‘Gen Teknik’ adı altında ürettiği GDO’lu hibritlerin (tohumlar) polenleri ile de arıların yaşamı, soylarının devamlılığı tehlikeye atılmaktadır. Bal arılarının yok oluşu ile, ekolojik sistemin döngüsü ciddi ve derin bir darbe alarak alt-üst olacaktır. Bitki örtüsünün yok olması ile bitki besin zincirini kullanan hayvanların soyları da tehlikeye girecektir. Bitki örtüsünü kaybetme ihtimali sistemde köklü farklılıkların gelişmesine sebep verebilir mi?

Einstein’ın ‘küresel ısınma’ üzerindeki çalışmalar esnasında geliştirdiği ‘arılar teorisi’ birçok bilim adamının ve üniversiteleri araştırmaya, yeni teoriler ortaya koymaya sevk etmiştir. Nacional del Comahue Üniversitesi’deki araştırmalarını sürdüren Arjantin’li ve Kanada’lı bilim adamları, arıların yok olması ile değişecek olan ekosistemde insanoğlunun devamlılığını sürdürebilmek için deniz ürünlerine, insan üretimi ile elde edilen tohumlardan ekim ve hasata devam ederek, hayatlarının devamlılığını sürdürebileceğini savunmaktadır. Bilim adamlarının ortak platformlarda buluştukları bir nokta ise, arıların yok olması ile insanoğlunun yeni bir evrimleşme sürecine girebilme olasılığının var olmasıdır. Einstein’ın ‘arılar teorisi’nin bu bağlamda çökertildiği savunulsa da, bilim adamları bu noktada fikir ayrılığına düşmüştür.

15 thoughts on “Bal arılarının nesli tükenirse, insanoğlu yok olur mu?

 • 02 Ekim 2015 tarihinde, saat 13:21
  Permalink

  gizem çok akıllısın senden bilim adamı olur hll bi bal yesen olursun

  Yanıtla
 • 22 Mayıs 2015 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  Teşekkürler ederim çok iyi anladım alla razi olsun

  Yanıtla
 • 17 Temmuz 2014 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Nato mermer nato kafa bu arkadasin kafasi calismiyor

  Yanıtla
 • 14 Nisan 2014 tarihinde, saat 01:02
  Permalink

  Gizem hanim, yorumunuza bakilirsa yaziyi anlamadiginiz anlasiliyor. Sorun “arilarin ölmesi halinde balsiz kalacagimiz” degildir. “Arılar, sebze ve meyve gibi gıda ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bitki örtüsünün temel polen taşıyıcılarıdır. Doğal yollar ile taşımacılık görevini üstlenen arılar, bal ihtiyacımızı da karşılamaktadır.” deniliyor. Yani bu demektir ki, arilar yok olursa, bu dogal polen tasiyicilar olmazsa bitkilerin döllenmesi önemli oranda aksar (cünkü rüzgar, kuslar yada daha baska böcekler de bir sekilde bu polen tasima isini yapiyor). Bu da bitki örtüsünün önemli oranda yok olacagi anlamina gelir. Ve bitki besin zincirini kullanan hayvanlarin ve insanlarin yasamlari büyük oranda tehlikeye girer.

  Yanıtla
 • 05 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:23
  Permalink

  gizem hiç bal yemediğin belli oluyor çünki düşünemiyorsun:) arılar yok olursa sadece bal yiyememek balsız kalmak değil mevzu bunu anlamadın heralde eğer arılar yok olursa doğanın düzenide değişmiş oluyor yani bitkilere polen aşılayan arılar artık aşılayamıyor çünki ölüyorlar, domates olmıcak biber yetişmicek hiçbir sebze olmıyacak:) çünki sebzeleri doğal yoldan aşılayıp o güzel nimetlerin soframızda olmasının sebebidir arılar bilmem anlata bildimmi gizem hadi şimdi 1 daha düşün eğer anlamadıysan 2 kaşık bal ye:)

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2014 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  gizem sallama hiç bal yemedin mi çok komik gıdıklada güliyim

  Yanıtla
 • 11 Kasım 2013 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  arılar sadece bal yapmıyor dogayıda dengelıyor amac yemek degıl bıraz mantıklı olalım lutfen:)

  Yanıtla
 • 05 Ekim 2013 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  kaç paraya aldın o kafayı?

  Yanıtla
 • 04 Ekim 2013 tarihinde, saat 13:09
  Permalink

  Gizem hanım,

  Yeni kafa almışsınız, hayırlı olsun.

  Yanıtla
 • 28 Mart 2013 tarihinde, saat 03:27
  Permalink

  🙂 Gizem yukarıda ki metni tekrar tekrar okumanızı tavsiye ederim. Ne yazık ki gerçekler bu kadar düz mantıkla bakılacak kadar basit değil. 🙂 sevgiler..

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2013 tarihinde, saat 15:48
  Permalink

  bence neslimiz tükenmez çünkü arılar sadece BAL yapıyorlar bal olmayınca biz YOK OLUCAZ diye bişey yok

  Ben hayatımda hiiiç bal yemedim öldümmü? HAYIR o zaman insanlar da hiç bal yemezse ölmez ve nesli tükenemez

  HOŞÇAKALINN 🙂

  Yanıtla
  • 08 Ekim 2014 tarihinde, saat 22:23
   Permalink

   cok zekice bir tespitleme sen ballı süt içmeden yaşamayıda keşvetmişssindir kesin paylaş bizimlede insan oglunu gelecegini kurtar

  • 03 Kasım 2014 tarihinde, saat 09:21
   Permalink

   Gizem Hanım “yurdum insanı”nın en az %70’i aynı sizin gibi aklını, zekasını kullanmayan, bilimi göz ardı eden, gözlem dahi yapmayan ama her şeyi de bildiğini zannedenlerden ve yine aynı sizin gibi insan merkezli, insanı doğa üstü bir varlık gibi gören “bize bir şey olmaz” aymazlığı içinde olanlardan oluşmaktadır.
   Yurdum insanına çok güzel tercüman olmuşsunuz, sizi gerçekten tebrik etmek lazım.

  • 07 Aralık 2014 tarihinde, saat 15:05
   Permalink

   gizem arılar sadece bal yapmıyor bitkilere polenler katıyor arılar olmassa hiç bir bitki olmaz ve sadece arpa ve buğday oluşur oyüzden insan lar sadece arılar tükendikten sonra dör yıl yaşaya bilir

  • 20 Mayıs 2015 tarihinde, saat 17:37
   Permalink

   ama arıların nesli tükenirse sen de yok olacaksın bunun bal yemekle bir ilgisi yok

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: