İkinci el araba alırken nelere dikkat edilmelidir?

E-ticaret sitelerin ikinci el araba ilanları ile de ön planda yer alıyor olması; 2. El araba satışı yapan galericiler için ağır bir darbe oldu. Araba alım ve satımı yapmak isteyen kişiler tek bir ilan ile Ülke genelinde istediği müşteri portfoyüne ulaşabilirken aracılık hizmeti yapan kişilere yüzde ödemek zorunda kalınmamaktadır. Peki, 2. el araba alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikli olarak almak istediğiniz arabanın ilan konumuna dikkat edin. İzmir’den, Ardahan’a araba almak için gidilmesi planlanan yolculuk oldukça maliyetli olduğu gibi, aracın alınmaması durumunda zayii masraf giderinin yüklü olmasına sebep olacaktır. Telefon ile bir ön görüşme yaparak, aracın noter satışına uygun olup, olmadığını yola çıkmadan önce mutlaka öğrenin. Herhangi bir bandrol borcu, plakaya kayıtlı trafik cezası bulunmadığından emin olun. Aracın geçmişi hakkında bilgi edinin. Vize geçerlilik tarihinin geçmesi durumunda noter işlemleri cezalı ödeme alınarak yapılmaktadır. Arabayı yetkili bir servise göstermek sureti ile kaza geçirmiş ise, değişen parçaların tespitini isteyin. Çoğu ikinci el araba kullanıcısı, arabanın geçmişi hakkında net bilgiye sahip olabilir. Risk almayın. Aracın sigorta-tramer kayıtlarını isteyerek hasar geçmişini araştırmanız mümkündür. Arabanın büyük bakım masraflarını gözden geçirin. Büyük bakımlar 1000tl’den başlayarak artış gösterebilmektedir. Triger kayışı, debriyaj seti, balatalar, lastik değişimi ve aracın tüm filtrelerinin değişmesi gibi bakımlar, ‘büyük bakım’ içinde değerlendirilmelidir. Aracın bakım gereksinimlerini göz önünde bulundurarak arabanın net olarak fiyatlandırılmasını sağlayın. 21.000 TL almayı düşündüğünüz bir araç, size 25.000 TL’ye mal olabilir. Aracın km saati ile oynanmadığından emin olun.

Tüm bakım maliyetleri ve noter, ekspertiz masraflarını hesaplayarak aracın size ne kadara mal olduğunu çıkarabilirsiniz. Aynı fiyattaki diğer araçları da inceleyerek daha yüksek model ve konforda alabileceğiniz araçlar olup, olmadığını kontrol etmeniz, size gerçekçi bir yaklaşım sağlar iken daha iyi bir araç alma imkanını da sunar.

Bir Cevap Yazın