Bachata dansı nedir?

bachataLatin dansları arasında en sevilen türlerden biri olan bachata, Dominik Cumhuriyeti’nin resmi dansıdır. Bachata kelimesi ise “acılı aşk şarkısı” demektir. Bachata figürleri merengue figürleri ile bolero figürlerinin bir karması şeklinde olup, 4/4 ritmindedir.

Bachata dansının farkedilmesi ve hızla popülerleşmesi, bachata müziğinin ön plana çıkması, 1960’lı yıllarda Juan Louis Guerra’nın çıkardığı “Bacheleta” albümü sayesinde olmuştur. Ancak, bachata müziği ve dolayısıyla bachata dansı asıl çıkışı, yine aynı sanatçının 1991 yılına ait olan “Burbujas De Amor” adlı şarkısı ile yakalamıştır. Bu trendi 1999 yılında, Frank Reyes’in “Ajena”sı; Luis Miguel del Amargue’nin “Te echo de menos”u devam ettirmiştir. Bu gelişmeler ile artık bachata müziği ve dansı dünyada bilinen, sevilen ve birçok bölgede uygulanan müzik ve dans türü halini almıştır.

Bu dansın müzikleri ağırlıklı bas gitara dayalı melodilerdir. Ancak, bachatanın orijinalinde alt ritm bongo içerir; üst ritm ise tres. Oldukça tutkulu, hatta bazen erotik boyuttaki figürler ile dans partnerleri adeta tek bir vücut olurlar. Ayak hareketleri bachatada vurgu içerir. Topuklar yere vurularak ritmler tamamlanır. Her ritm bu vurgu ile sonlandırılır. Kalça hareketleri kıvrımlıdır ve bachatanın kesinlikle olmazsa olmazıdır. Kısaca “bu dans ayak ve kalça hareketleri üzerine bir danstır.” demek mümkündür.

İlk bachata dansçıları olarak tanınan çift, Luis Vargas ve Anthony Santas adlı dansçılar olmuştur.

Günümüzde bachata her ülkede, her kesim tarafından yapılan; bu alanda eğitimler verilen birçok dans okulu olan yaygın bir dans türüdür. Bachata, izlemesi ve yapması keyifli, eğlenceli aynı zamanda oldukça romantik bir danstır. Aynı şekilde, bachata müzikleri de genelde Küba kökenli, romantik tınıları olan enstrümanlarla icra edilen, dinlemesi büyük haz uyandıran müziklerdir.

Bir Cevap Yazın