Ayak çatlağına ne iyi gelir?

ayak çatlağıAyak çatlağı çoğu insanın ortak sorunudur. Bu genellikle ayak topuklarında etkili olur. Çatlaklar hiç görsel olmayan bir görünümün oluşmasına neden olur. Bu çatlakların oluşma sebepleri arasında cildin aşırı kuruması, uzun süreyle topuklu ayakkabı giyilmesi yüzünden kilonun topuklara yaptığı baskı ve çıplak ayakla dolaşma gibi etkenler sayılabilir. Ayak çatlaklarının geçirilmesi için, düzenli şekilde ayak bakımının yapılması, ayaklar için uygun nemlendirici kremlerin kullanılması özellikle derin olmayan çatlaklar için yararlı olur.

Ayak çatlağına iyi gelecek konuların başında cildin nemli tutulması çok önemlidir. Bunu sağlamak için nemlendirici krem ya da vazelin kullanabilirsiniz. Ayrıca bunun yanında bitkisel ürünlerden faydalanıp, ayak çatlaklarına çözüm bulmanız mümkün olur. Ayaklarınızın vücudun yükünü taşıyan organlar olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle ayaklarınıza özenle bakmanız gerekir.

Ayak çatlakları için neler yapılabilir?

Derin ayak çatlaklarında kişide ağrı ve kanama etkisi olabilir. Bu yüzden çatlaklar derinleşmeden başlangıçta gereken önlemlerin alınması gerekir. Bunun için ayaklarınıza faydalı olabilecek nemlendirici bir krem kullanmalısınız. Bunu özellikle banyodan sonra, ayaklarınız nemliyken kremi cildinize masajla yedirerek sürün. Bundan sonra ayaklarınıza pamuklu bir çorap giyin. Böylece kremin ayaklarınıza daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olursunuz. Ayaklarınızı temizlerken kokulu ve ağır sabunlar kullanmayın. Çünkü böyle özellikteki ürünler cildinizin daha fazla kurumasına sebep olur.

Bütün gün dışarıda olan kişiler akşam eve geldiklerinde ayaklarını içine su koydukları bir leğende bekletsinler. Bu sayede hem ayak kokusuna iyi gelen, hem de cildin nemlenmesine yardımcı olan bir uygulama yapmış olursunuz. Sadece suyun fazla sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu cildinizi kurutabilir. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra, iyice kurulayarak nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Ayaklarınızın sağlığı için vazelinde kullanabilirsiniz. Gece yatmadan evvel sürülecek vazelin, cildinizde tabaka oluşturur, nemi içerde tutarak, kurumuş olan cildi yumuşatır. Vazelini ayaklarınıza sürdükten sonra yine ayaklarınıza pamuklu bir çorap giyin. Sabah kalktığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Ayak çatlakları için kullanılabilecek doğal ürünler arasında, aloe vera jel ve badem yağı bulunmaktadır. Bunları cildinize sürün ve ayaklarınızın yumuşamasını sağlayın. Bal ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız karışımla, ayak çatlaklarınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında anti bakteriyel olan balın yardımıyla, çatlakların enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olursunuz.

Ayak çatlağı olan kişilerin açık ayakkabılar giymemesi gerekir. Çoraplar mutlaka pamuklu ve hava alanlardan tercih edilmelidir. Eğer ayak çatlaklarında kanama varsa, sızlama gibi etkiler oluyorsa, mutlaka doktora gidilmeli ve tıbbi tedaviye başlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın