Avakado nedir?

Avokado defnegiller familyasına ait olan, anavatanı ise, Orta Meksika olan bir ağacın ve meyvelerinin ortak ismidir. Timsah armudu olarak ta anılan meyvesi, oval biçiminde, küre ve elips şeklinde, dışı yeşil, kırmızı ya da erguvan renklerindedir. Meyvenin içi sarı veya krem renklerinde olup, taze olarak tüketilmektedir. Besleyici özelliği olan meyve, salatalarda ve

avakado

yemeklerde kullanılır. Avokado tropik bölgelerde yetişmesine rağmen, ülkemizde de Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Kendine özgü tadı olan ve besleyici değeri ile oldukça faydalı bir meyvedir. Avokado içeriğinde bulunan yağı nedeniyle oldukça önemli şifalı bitkiler arasında yer alır. Avokado yağı daha çok bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Avokado meyvesinin çekirdeklerinden özel yöntemler kullanılarak elde edilen yağın içeriğinde kolesterol seviyesini düşüren tekli doymamış oleik asit nedeniyle, kalp damarlarındaki tıkanmalarda ve kalp hastalıklarında kullanılır. Kullanımı ihtiyacına göre dâhilen ya da haricen olabilir. Meyvesi A, E ve C vitaminleri açısından zengin olduğundan, antioksidan özelliği de vardır.  Ayrıca içeriğinde bütün temel asitlerin olması ve protein açısından zengin bir meyve olması nedeniyle tercih edilmektedir. Avokado yağı kozmetik sanayinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Yapraklarından pişirilen avokado çayı, kilo vermekte oldukça etkilidir.

Avokado meyvesinin faydaları nelerdir?

  • Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi açısından fayda sağlar. Kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir.
  • Vücuttaki toksik maddeleri temizleyip, yaşlanma sürecini yavaşlatılmasında etkili olur.
  • Böbrek ve kas sağlığı için faydalı olabilecek bir besin kaynağıdır. Böbrek taşının düşürülmesinde yararlıdır. Kas gevşetici özelliği ile bilinir.
  • Üreme sisteminde yaşanan problemler için kullanılması uygundur.
  • Vücudun protein, karbonhidrat ve yağ dengesini sağlayıp, dengeli beslenmeye yardımcı olur.
  • Sağlıklı bir kemik ve diş yapısına gerekli olan kalsiyum ve fosfor açısından zengin bir meyvedir.
  • Hücre gelişiminde ve onarımında faydalıdır.
  • Doğal yollardan bağışıklık sistemini ve sinirleri güçlendirecektir.
  • Zayıflamaya yardımcı bir besindir. Selüloit için tedavi edicidir.
  • Saç bakımı, kepeklenme ve nasır oluşumlarının önlenmesinde yarar sağlar.

Avokado şifalı bitkiler içinde çok sayıda faydaya sahip olan bir bitkidir. Bu güne kadar bilinen bir yan etkisi olmasa da, kullanma ihtiyacı olduğunda bir uzmandan yardım alınmasını öneririz. Şifalı özelliği olan bitkiler doğru zamanda ve doğru dozlarda kullanıldığında fayda sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın