Akıllı telefonlar nedir?

Dünya teknoloji piyasasında büyük bir rekabet yarışında en ufak bir geri kalmanın bile tüm emekleri yok edebileceği dönemlerde sektörün söz sahipleri pazardan en büyük payı kapma adına geliştirdikleri farklılıklarla teknoloji severleri etkilemenin peşine düştüler. Bu teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanında kullandığımız elektronik ürünlerde görülebilmektedir.akıllı telefonlar
Akıllı telefon cep telefonlarının sağladığı arama ve mesajlaşma gibi özelliklerine yenilikler eklenmiş olmuştur. Cep telefonlarındaki kamera özelliği artmış ve profesyonel düzeye kadar ulaşmıştır. 3G özelli sayesinde insanlar birbirleri sesli ve görüntülü olarak kullanmaya başladı ve 3G özelliği sayesinde hiçbir ek donanıma ihtiyaç duymadan operatör vasıtasıyla olduğu yerden internete ulaşmayı sağlamıştır. Bu sayede birçok farklı amaç için daha aktif bir şekilde kullanılabilir ve de neredeyse her iş için bir uygulama bulunabilir.
İşlemci ve RAM özellikleri artırılarak adeta mini bilgisayar olmuşlardır. Çeşitli türden programlar yüklenip gerek kişiler arası sesli ve görüntülü konuşma gerekse günlük ihtiyaçlarını kolaylaştırabilecek programlar yüklenir hale gelmiştir. Bu programların en başında navigasyon programları gelmektedir. Kişi bilmediği bir adrese bu programlar sayesinde rahatlıkla ulaşabilmektedir.
Son dönemlerde yenilenen akıllı telefonlarda yaşantımıza çok rahat uyum sağlayabileceği donanımsal özellikler vardır. Piyasada yer edinen akıllı telefonların büyük bir çoğunluğunda, resim açma veya video oynatma gibi faaliyetler için görüntü çözünürlüğü 16:9 ayarındadır. Oyunların ve uygulamaların daha aktif çalıştırılabilmesi için bunu bir test aracı olarak seçer.
Hemen hemen bütün akıllı telefonlar ile kablosuz ağlara (Wi-Fi) bağlanabilir, Bluetooth sayesinde resim, müzik video gibi dosya gönderip alma işlemlerini yapabilir. Aynı zamanda bu konuda son zamanlarda gelişen NFC ile cep telefonunu birer kredi kartı veya bankamatik kartına çevirmektedir. Böylece alışverişler kolay olmaktadır. Sadece cep telefonunu pos cihazına yaklaştırdığınızda alış veriş işlemi bitmiş olur.
Akıllı telefonların, normal telefonlara kıyasla en büyük özellikleri özel işletim sistemleridir. Apple firması dışında bir çok akıllı cep telefonu firması Android işletim sistemi kullanmaktadır. Apple bu konuda önde sayılır nedenine gelince Apple marketten yüklenen programlar firma tarafından test edilip herhangi bir eksiği görünmediği taktirde kullanıcılara sunmaktadır. Halbuki Android yazılımında önüne gelen yazılım yapıyor ve marketten satışa sunuluyor bu programlarda bir çok hata olduğu için akıllı telefonların bazen ağırlaşmasına ve gereksiz yere şarjı azaltmasına sebep olmaktadır.
Hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik hazırlanan akıllı telefonlar son olarak alkol testi özelliği ile karşımıza çıkarken şimdi ise aksesuar yardımıyla akıllı telefonlarda hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan kolesterol ölçme özelliğiyle dikkat çekiyor. Sistem, akıllı telefonların kamera ve flaş bölümü üzerine takılarak çalışma gösteriyor. Cihaz, gövdesinde taşıdığı reaktif test şeridi üzerine bırakılan kan damlalarından ölçüm yapan ve şeritte oluşan renk değişimini telefonun kamera ve flaşıyla görüntüleyerek kişileri bilgilendiriyor. Son olarak bütün işlemler şarjı hızlı bir şekilde bitirmekte ve harici şarj cihazları ortaya çıkmıştır.

Bir Cevap Yazın