Aşk evliliğe nasıl dönüşür?

Bugün pek çok kişi aşık olduğunu iddia etse de, “gerçekten aşıksan hadi evlenelim ve bu aşkın ilelebet sonsuzluk kayığına bindirelim” sözünü işittiklerinde, “Olur mu yahu?!  Sen bilmiyor musun? Evlilik aşkı öldürür. O kayık mezarımız olur” kelimeleriyle aşklarını savunuyorlarmış gibi gözükse de, aslında kendilerini aşk uğruna feda etmekten, hürriyetlerinden ve sorumluluk alarak meşguliyetlerle baş etmekten korkuyor, çekiniyorlar.ask-sevgi-live

Bu yukarıda yazdıklarım bilimsel anlamda da tespit edilmiş ve kanıtlanmıştır. Hanımların evliliğe olan yatkınlığı, erkeklere göre daha fazla olmakta, hatta anketlerde evliliğe yanaşmayan erkeklere, sonunda kızların evlenme teklifi yapmak zorunda kaldıkları rakamlarla ifade edilmektedir. Neden peki hanımlar bu konuda daha cesaretli oluyor? Çünkü hanımların duygusal anlamda yaşadıkları olaylar, onları daha çok etkiliyor ve bağlılıkları erkeklere göre daha fazla olabiliyor. Bu hanımlara verilen annelik güdüsünün fıtratta gizli kalmış hazinelerinin açığa çıkmasıyla beliren bir durum.

O zaman aşkın evliliğe dönüşebilmesi için maddi bir takım marazların ortadan def edilmesi erkek nezdinde daha önemli olmaktadır. Bir arkadaşım bana aşk nedir? Diye sual ettiğinde kendisine cevap vermeden önce aşk hakkındaki düşüncesini anlamak için ben soruyla karşılık verdim. Şayet sevgilisi olan biri aşkın ne demek olduğunu daha iyi anlamıştır diye düşündüm. Bana verdiği cevap ise, “Aşk, çok güzel ve heyecanlı bir tutku” bu açıklamasından sonra “O zaman devamlılık esas olmalı aşkta” dedim. Arkadaşım ise “Hayır dedi. Bir kıza kendini bağlamak, bence uygun değil.” Diye cevap verdi.

Buradan çıkacak sonuç aşkın, sevginin herkesçe farklı bir anlamı ve yapısı olduğu. O zaman erkeklerin aşka bakışlarının kızlar nezdinde iyi tahlilden geçirilmesi, evlilik istiyorlarsa eğer, zorunlu bir inceleme olabilir. Şayet kızlarla olan ilişkiyi flört seviyesinde görüp, aşık oldum diyen ve aşkın yanlış bir mizana koyularak, flört gibi bir cinsel sevki tabi ile tartılıp, aynılaştırılması, erkeklerin bu ruh halinin evliliğe yönelik en büyük bakışı olarak karşımıza çıkar.

 

Bir Cevap Yazın