Hemoroid ilaçları nelerdir?

Hemoroid ilaçları hemoroid sorunu olan hastaların şikâyetlerini azaltacak ve rahatlamalarını sağlayacak özelliklere sahiptir. Kullanılacak ilaçlar hastalarda hemoroid sorununu kalıcı olarak tedavi etmeye yardımcı olmaz. İlaçların mutlaka uzman bir doktor kontrolünde kullanılmasını tavsiye ederiz. Hastanın yaşadığı şikâyetlerin hemoroid kaynaklı olduğunun tespit edilmesinden sonra, hemoroidin hangi derecede olduğu belirlenmelidir. Yapılacak ilk çalışmada hastanın kabızlık sorunu giderilmelidir. Bu nedenle hastanın beslenmesine özen göstermesi gerekir. Rahatsızlık sebebiyle oluşan ağrının ve kaşıntının yok edilmesi için kortizon ve lokal anestezik içeriği bulunan merhem ve fitiller yarar sağlar. Fitil ve tropikal merhemlerin kullanılması, anüs çevresinin temiz tutulması, egzersizlerin yapılması, dışkının yumuşatılarak kabızlığın giderilmesi uygulanacak tedavinin bir parçasıdır. Ağız yoluyla alınacak ilaçlar hemoroidin yapacağı baskıyı azaltıp, küçülmelerine neden olur. Aynı zamanda meydana gelen kanamaların azalmasına katkı sağlar. Bunun yanında içine 1-2 damla antiseptik koyulan sıcak su banyoları da hastaları rahatlatan etkiye sahiptir.

Hemoroid ilaçları nelerdir?

ilaçlar

Ağızdan alınan ilaçlar

 • Daflon tablet: Makat bölgesinde olan toplar damarları daraltan etkileri bulunan ilaç, makat bölgesinde oluşan ağrıyı ve şişliği azaltan etkiye sahiptir. Önemli bir yan etkisi bulunmayan ilacın günde 2 kez kullanılması yeterli olur. Çok ağrılı olan dönemlerde hastalar 4-6 tablet olarak kullanabilir.
 • Doxium tablet: Mikro dolaşımı düzenleyen ve toplar damar dönüşünü rahatlatıcı ilaç, rahatsızlığın gerilemesini sağlayan etkiye sahiptir. Gebelik dönemi dışında, hastaların kullanmasının bir yan etkisi yoktur. Hemoroid oluşumunun derecesine göre günde 1-3 tablet arasında içilebilir.
 • Ceravita kapsül: İlacın toplar damarı büzücü, şişliği azaltıcı ve ağrıyı dindirici özelliği vardır. Bu ilaç hamile hastalar dahil, herkes için güvenle kullanılabilir. Normal dönemlerde günde 2 kapsül alınması yeterli gelecek olan ilacı, şiddetli ağrıların olduğu zamanlarda 4 kapsül olarak kullanabilirsiniz.
 • Ağrı kesiciler: Rahatsızlığın çok ağrı yapması durumunda kullanılırlar.

Merhem biçiminde kullanılan ilaçlar

 • Anestol: Hemoroidin ağrılı dönemlerinde kullanılan merhem, yerel uyuşukluk sağlayıp hastayı rahatlatır. Sadece dıştan haricen kullanılan bir ilaçtır.
 • Hedensa pomat: İçeriğiyle ağrıdan oluşan şişkinlikleri azaltır. Mentol içeriği olduğundan serinlik veerek, rahatlatır. Dışarıdan ve anüs bölgesinin içinden uygulanabilir.
 • Hemoralgine pomat: Uyuşturucu etkisi bulunduğundan ağrıları, damar büzücü etkisinin olmasıyla kanamayı azaltan bir ilaçtır. Dışarıdan ve anüs bölgesinin içinden günde iki kez uygulanabilir.
 • Kortos krem: İçeriğinde olan kortizon nedeniyle kaşıntı ve şişlikler üzerinde etkili olur. Ancak kortizonun olumsuz etkileri sebebiyle uzun süre kullanılmaması gerekir. Günde iki defa kullanılması tavsiye edilmektedir.
 • Proto Glivenol krem: Yerel olarak uyuşturucu etkisinin olması kaşıntı, ağrı ve şişliği azaltıcı etkiye sahip olan bir ilaçtır. Günde iki kez kullanılması uygundur.
 • Proctolog krem: Şişlik ve kaşıntıyı azaltıcı bir ilaçtır. İçeriğinde kortizon olmadığından, uzun süreli kullanımı yapılabilir. Günde iki defa kullanılabilir.

Fitil olarak kullanılan ilaçlar

 • Kortos fitil (supozituvar): Kortizon içeriğinin olması ağrının ve şişkinliğin azaltılmasına yarayan ilaçlardır. Günde iki defa kullanımı uygundur. Ancak uzun süre kullanılması tavsiye edilmez.
 • Procto Glivenol (supozituvar): Yerel uyuşturucu özelliğinin olmasıyla ağrıları azaltır. İçeriğinde kaşıntıyı ve şişliği giderici maddeler bulunur. Günde iki defa kullanılması uygundur.
 • Proctolog (supozituvar): İlaç kaşıntı ve şişliği azaltan etkiye sahiptir. Kortizon içermediği için, uzun süre kullanılabilir. Günde iki kez kullanılması yeterlidir.

Bir Cevap Yazın