Armut neden tüketilmelidir?

Armut dünyanın pek çok ülkesinde severek tüketilen ve üretilebilen bol sulu, lezzetli ve tatlı biarmutr meyvedir. Meyveler genellikle sarı ve yeşil renklerdedir. Lif kaynağı açısından zengin olan armut, hazmı kolay, bol vitamin ve mineral kaynağıdır. Taze ve pişmiş olarak tüketilebilir. Ayrıca reçel ve tatlı yapımında da kullanılır. İçeriğinde bol miktarda potasyum, sodyum, manganez, kalsiyum bulunmaktadır.

Armudun bilinen pek çok faydası vardır. Çekirdeklerini aç karnına tüketmek bağırsak kurtlarını düşürmede oldukça etkilidir. Diyet yapanlar için, lif kaynağı bol olduğu için zayıflatıcı etkileri vardır. Doyurucu özelliği oldukça yüksektir. Armut hazmı kolaylaştırdığı için, sindirimin güçlendirilmesine yarar. Böbrekleri düzenli çalıştırdığı için, idrar söktürücü özelliği yüksektir. Böbrek taşları ve kumunu döktüğü için, diyaliz hastalarının tüketmesi gerekir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği ile zihin yorgunluğunu gidermede etkilidir. Bu sebeple, aşırı sinirli insanların tüketmesi faydalı olacaktır. Kansızlığa iyi bir çözüm olacaktır. Kandaki üre asidi ve üre tuzlarını atmakta etkisi küçümsenemez. Yüksek tansiyon ve çarpıntıya karşı son derece etkilidir. Gut hastalığı ve romatizmada tedavi edici özelliği yüksektir. Kabızlığa karşı etkili olduğundan tüketilmesi gerekir. Ferahlatıcı özelliği ile nedeniyle, özellikle hamilelik dönemlerinde bulantı ve kusmalara karşı etkili olacaktır. Madensel tuzlar açısından zengin olduğu için, vücudumuzun bu ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Eklem ve romatizma ağrılarına karşı rahatlatıcıdır.  Susuzluğu gidermek için tüketilmelidir. Küçük çocukların yemesi, büyümelerine yardımcı olacaktır. Vücutta oluşan morlukların daha çabuk iyileşmesi amacıyla tüketilmelidir.

Armut içeriğindeki A, B1, B2, B6, C vitaminleri sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edicidir. Armudun tansiyon düşürücü etkisi olması sebebiyle, düşük tansiyon problemi olan kişilerin bu meyveyi fazlaca tüketmemesi gerekir. Glisemik indeksi düşük olduğu için diyabet hastalarının tüketebileceği meyveler arasında yer alır. Yemeklerden önce tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Ülkemizde bolca yetişen armut, rahatça bulabileceğimiz meyvelerdendir. Bu kadar çok faydası olan meyveye, beslenmemizde mutlaka yer vermeli, sağlığımızı korumasına izin vermeliyiz. Çekirdeklerinden bile fayda sağladığımız, böylesine bir meyvenin bizim için değerini anlamamız için, hasta olmayı beklememeliyiz. Sağlıklı günlerin sizinle olması dileğiyle..

 

Bir Cevap Yazın