İnternet kullanımı nasıl olmalıdır?

intenetBilgisayarların icat edilmesi ile yaygınlaşan internet kullanımı, bilginin her türlüsüne ulaşabilme kolaylığı ile tercih edilen bir iletişim ağıdır. Kullanımı giderek artan internet, özellikle yeni nesil tarafından tercih edilmektedir. Günlük işlemleri yapmada sağladığı kolaylık, sosyal medya, iletişim, bilgiye erişim gibi konularda vazgeçilmez bir araçtır. Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar dışında akıllı telefonlarda da kullanılabilmesi, interneti alışkanlık haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizdeki hanelerin yaklaşık olarak yarısında internet erişimi olduğunu kanıtlamıştır.

Hanelerde günlük gazetelerin, dergilerin okunması bile internet üzerinden gerçekleşmeye başlamıştır. Günlük haberlerin takibi, bu yolla daha kolay olduğu için ve daha çok kaynağa aynı anda ulaşmanın mümkün olması sebebiyle internet tercih edilmeye başlanmıştır. Bu konu üzerinde yapılan anketlerde, yeni neslin gazete okumak için interneti kullandığını ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda, kamu kurumlarının yoğunluğu azaltmak ve işlemleri kolaylaştırmak için, internet üzerinden işlem yapması, internetin kullanımını, daha da yükseltmiştir. Zamandan tasarruf sağlaması, güvenilir bilgilere erişimi kolaylaştırması sebebiyle, araştırmacı kişilerin yanından ayıramadığı internet erişimi, artık bağımlılık derecesinde kullanılmaya başlamıştır. Ticaretin de internet ortamına taşınması, zamanı değerli olan insanları internete yöneltmiştir. Birçok firma, ürünlerini internet kanalı ile çok geniş alanlara ulaştırabildiği ve satışlarını arttırdığı için, internet onlar için de, cazip hale gelmiştir. Sosyal medyayı, yardım almak ve yardım etmek için kullanan kişiler de, her türlü ihtiyacında, anlık iletişim sağladıkları internetten vazgeçememekte, aksine giderek artan bir şekilde kullanmaktadırlar. Facebook, twitter, blog sayfaları, forumlar gibi iletişim sayfaları, insanların yorum yapıp, sorunlarına çare bulmak için, başkaları ile iletişim halinde oldukları, en fazla tercih edilen sosyal medya alanlarıdır.

İnternet araştırma yapmak, bilgi toplamak için, sürekli olarak kullanılan bir iletişim türüdür. Özellikle arama motorlarından yapılan araştırmalar, bilgi toplamak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Buna rağmen bilgiye ulaşmak için, arama motorları yerine, internette sektörel kaynaklardan yararlanmak, zaman açısından bizlere daha faydalı olacaktır. Zaman harcanmayacak kadar kıymetlidir, internetten doğru bir şekilde yararlanalım.

Gelecek nesillere fayda sağlamak için, onlara örnek olmalı,  interneti nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmeliyiz.

One thought on “İnternet kullanımı nasıl olmalıdır?

  • 26 Şubat 2014 tarihinde, saat 19:33
    Permalink

    tşk ederiz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: