Amy Winehouse kimdir?

amy_winehouse14 Eylül 1983 yılında İngiltere’de dünyaya gelen, Amy’nin annesinde de müzik sevgisi olduğu için, çok küçük yaşlardan itibaren müzikle iç içe büyüdü. Ailesi Yahudi’ydi. Ve Amy’in caza yönelmesinde çok büyük katkıları olmuştur.

Amy’nin ilk gitarla tanışma yaşı onüç ve ilk bestesini on dört yaşlarında yaptı. Ondört yaşlarında uyuşturucu kullanmaya başlama nedeni olarak Southage’in varoş bir semtinde büyüdüğü için, çevresinden etkilendi. Ailesi ile arası oldukça kopuktu. 2003 yılında yirmi yaşındayken “Frank” isimli ilk solo albümünü yayınladı. Albüm caz müziği kategorisindeydi ve tüm besteleri kendi yaptı. Kısa bir sürede isminden oldukça söz edilmeye başladı. Bir çok ödül alan Winehouse, ismi oldukça duyulur oldu.

Frank isimli albümü çıkardıktan sonra, yoğunluk nedeniyle 18 ay kadar beste yapmadı. Ve popülerliği kısa bir sürede kaybeden şarkıcı, 2006 yılında yeni bir albüme imza attı. Ve kaybettiği popülerliğini tekrar kazandı. Bu sayede bir çok müzik kanalında birinci sıraya oturmaya başladı. 2007 senesinde Time dergisinde en iyi on şarkı arasında, birinci olan “Rehab” şarkısı sayesinde birbirinden özel ödüller aldı. Albümlerinin Amerika Birleşik Devletlerinde satışa sunulmasından sonra, tüm dünya çapında meşhur oldu. Fakat bu meşhur olmayı kaldıramadığı için, bir çok sorun yaşadı. Uyuşturucu kullanımına olan eğilimi yüzünden 23 Temmuz 2011 yılında aşırı uyuşturucu aldığından dolayı hayatını sonlandırdı. Cesedi Golders Green Crematorium’da yakıldı. Ani ölümü yüzünden tüm müzik sektörünü sarstı.

Bir Cevap Yazın