Argan yağı ne işe yarar?

argan-yagiÜlkemizde yetişmeyen bir ağaçtan, oldukça zahmetli bir şekilde elde edilen bir yağ olan argan yağı, uzun yıllardır kozmetik sektöründe kullanılmasına rağmen son yıllarda moda olmuştur. Sultanların, ünlülerin güzellik sırrı olarak tanıtılmaktadır.

Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen argan ağacının yağı popülerliğini güzelliğin vazgeçilmez unsurları olan cilt, saç ve tırnaklar üzerindeki harika etkilerine borçlu.

Cilt üzerindeki faydaları; cildin sıkılaşmasını sağlamak ve kırışıklıkları azaltmak, cildi nemlendirmek ve yumuşatmak, lekeleri hafifletmek ve gidermek, zararlı güneş ışınları, kirli hava, stres gibi negatif etkenlerin cilde zarar vermesini önlemek ve hücreleri yenileyerek cildi onarmak, tahriş, iltihaplanma gibi sorunları gidermek, hamilelik döneminde çatlakların oluşmasını önlemek şeklinde sıralanmaktadır.

Saçlar ve tırnaklar üzerinde de besleyici etki gösteren argan yağı, saçların yıpranmasını, saç kırıklarının oluşmasını önler ve yıpranmış saçları onarır. Solgun saçlara parlaklık kazandırır. Tırnakları güçlendirdiği için kırılmadan, sağlıklı uzamalarına yardımcı olur.

Cilt tarafından kolayca emilen bir yağ olduğu için vücut bakımında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Emiliminin yüksek olması sayesinde yorulmadan tatbik edilebilen argan yağıyla vücuda masaj yapıldıktan sonra duş almak mecburiyeti de yoktur; kullanımı son derece pratiktir.

Argan yağı hem kuru hem de yağlı ciltler için uygundur.

Yüze uygulamadan önce cildin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Sadece birkaç damla yağ istenen etkileri görmek için yeterlidir. Gece yatmadan önce bakım kremi gibi sürülürse gece boyunca cildin yenilenme çabaları sağlıklı bir şekilde desteklenmiş olacağından güne canlı, ışıl ışıl parlayan bir ciltle başlamak mümkündür.

Saç bakımı için bir çorba kaşığı argan yağını friksiyon yaparak kafa derisine yedirdikten sonra saçlar streç filmle kapatılır ve 30 dakika boyunca bu şekilde beklenir. Sonrasında uygun şampuanla saçlar yıkanır ve durulanır.

Tırnak bakımı yapmak içinse argan yağı limon suyuyla karıştırılmaktadır. Tırnakların güçlenmesi ve parlaması için parmakların bu karışımda 15 dakika bekletilmesi yeterlidir.

Bir Cevap Yazın