Araba alım satımında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Herkesin bir hayalidir arabaya sahip olmak. Bunun gerçekleşmesi adına elde avuçta olanları toplar ve araba almak için galerinin yolunu tutarız. Yediğimizden kısarak, çocuğumuzun harçlığından keserek biriktirdiğimiz paraların doğru bir araba alarak faydasını görmek çok önemli. Bunun için araba alım satımında bazı uyarıları yapmak istiyorum. Çünkü bu konu hakkında bilinçlenmeden hareket edenlerin zararla ziyanla oturduklarını fark ettim. Forumlar da bu konu hakkında başı yanan birçok şahıs var.alım satım

Öncelikle dikkat edilmesi gereken ana hususlar var. Şimdi alım satım işlemleri noter huzurunda yapıldığından noter elemanı vergi veya trafik borcunun olup, olmadığını anında sistemden görebiliyor. Ancak kimseye güven olmayacağı için siz kendiniz bu iki önemli kriteri sorgulatmalısınız. Vergi borcu olan veya trafik borcu olan bir arabanın yasal olarak satıla işlemi mümkün değil. Ancak bazı gözü açık ve dolandırıcı insanlara denk gelebilirsiniz. Bu yüzden kendiniz check etmeniz de her zaman fayda var. Elektronik ortamdan kısa sürede bu iki kriteri sorgulatabilirsiniz.

Diğer ikinci öneli hususlar şunlar. Eğer arabanın sigortası yoksa, bu durum satışa engel olmaz. Ancak yasal yükümlülükler aracın yeni sahibinin üzerine kalır. Yani sigortasız bir arcı aldığınız zaman ek bir cezaya maruz kalırsınız. Bu nedenle bunu sorgulatın ve arabayı o şekilde alın. Diğer sorgulatılması gereken nokta arabanın muayenesinin tam olup olmadığı. Eğer eksik ise, satışa engel değildir ancak yasal yükümlülük aracın yeni sahibine yüklenir. Bu nedenle kişi alamdan önce aracın muayene karnesinin check etmeli.

Ayrıca aracın kaza yapıp, yapmadığını da öğrenin. Zaten muayene durumunu check ettiğinizde bu durum da karşınıza çıkacak. Motorun şase numarasında durumunu kontrol ettirin. Bu durumlara dikkat gösterirseniz, bilinçli bir tüketici gibi davranmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın