Anonymous nedir?

anonymous nedirİngilizce “anonim” manasına gelen Anonymous internet dünyasında birçok yerde kullanıcıların karşısına çıkan bir deyim olsa da son dönemde kelimenin akla getirdiği ilk isim, siber saldırıları ile adından küresel bazda söz ettiren aktivist “hacker” grubu Anonymous oldu. Dünyanın dört bir yanından kimliği bilinemeyen katılımcılardan kurulan bir siber saldırı grubu olarak tanımlanan Anonymous, siyasi eylemleri ile internet dünyasının kötü çocuğu oldu ve pek çok ülkenin de siber polis teşkilatlarının takibine takıldı. Vikipedia’nın ilgili sayfasında; dünyanın en etkili medya kuruluşlarından biri olan CNN’nin, Anonymous’tan gelecekte Wikileaks’ın 3 halefinden biri olarak bahsettiğini söylemektedir. Kolektif olarak çalışan bir hack grubu olduğu için saldırılarını da tamamen “anonim” olarak gerçekleştiren Anonmous, “bilindiği kadarıyla” üye kabul etmemektedir.

Özellikle 2008 yılında dünyanın birçok farklı bölgesinde etkili olan DDos saldırıları ile adından söz ettiren Anonymous’un ayrıca birçok devlet sitesine de saldırıda bulunduğu iddia edilmektedir. Aktivist bir grup olarak ifade edilmesine karşın bu siber saldırıların arkasında kim ya da kimlerin olduğunun bilinmemesi yani saldırıların grubun anı gibi “anonim” olması, saldırılar konusunda yapılan yorumların da “şuan için” birer iddia olmaktan öteye geçememesine neden olmaktadır. İran’da yapılan seçimlerin protesto edilmesinden Arap Baharı sürecine destek verilmesine kadar pek çok farklı olayda adı geçen Anonymous’un Scientoloji Kilisesi olarak bilinen gruba da siber saldırılarda bulunduğu ifade edilmektedir.

Yine “bilindiği kadarı” ile Anonymous Grubu bünyesinde herhangi bir yönetim kademesi, beyin takımı ya da yönetici kadro bulunmamaktadır. Herhangi bir lideri olmadığı söylenen grubun tüm eylemleri birlikte ve eşit oranda sorumluluk alarak gerçekleştirdiği de ifade edilmektedir. Dosya paylaşım sunucusu Megaupload‘a 2012 Ocak’ta ya da 2009 Nisan’da Pirate Bay‘a yaptıkları saldırıyla adeta siber dünyada dişini gösteren grubun, 2012 yılı ortalarında İngiltere’nin resmi sitelerine de kapsamlı saldırılar düzenlediği söylenmektedir. ABD ve İsrail gibi ülkelere karşı saldırılar düzenlediği de iddia edilen grubun internet üzerinde yayınlanan birçok videosu da bulunmaktadır. Siyasi söylemleri ile dikkat çeken Anonymous, ABD’den Japonya’ya kadar birçok ülke medyasında adından söz ettirmeye devam etmektedir. Kimilerinin dijital Robin Hood kimilerinin ise anarşist siber gerillalar olarak tanımladığı Anonymous’un yakın gelecekte daha da kapsamlı eylemlerle internette adından söz ettireceğine dair komplo teorileri de dur durak bilmeden üretilmeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın