Doğal madde nedir?

doğal madde nedirİnsanoğlunun günlük hayatta kullandığı birçok eşya ve madde, doğada bulunan hammaddelerin toplanması ya da işlenerek bir takım aşamalardan geçmesi sonucunda üretilmektedir. Doğada bulunduğu haliyle kullanılan eşya ve maddelerin tamamı doğal madde olarak sınıflandırılır. Altın ve gümüş gibi madenler doğal maddeler arasında yer alsa da, bu maddelerin işlenmesiyle birçok farklı ürün de imal edilmektedir. Kullanılan ürünlerin hammaddeleri elde ediliş yöntemlerine göre; doğal, yapay ya da işlenmiş olarak sınıflandırılır. Doğal maddelerin sanayi kuruluşlarında ya da atölyelerde işlenmesiyle elde edilen ürünler de doğal özelliğe sahip olabilmektedir. Örneğin tamamen doğal yani organik bir hammadde olan pamuk bu şekilde kullanılabileceği gibi, bu ürünün tekstil sektöründe kullanılmak üzere işlenmesiyle elde edilen iplikler de aslında doğal bileşenlidir.

Bu doğal maddelerin işlenmesi sayesinde insanoğlunun günlük hayatta kullandığı birçok farklı eşya ve madde üretilmektedir. Yukardaki bahsi geçtiği üzere doğal bir madde olan pamuk işlenerek ipliğe dönüştürülmekte, ipliğin işlem görmesiyle de tekstil sektörünün temel hammaddesini oluşturan kumaşlar elde edilmektedir. Ağaçlar ve tüm taşlar da doğal maddeler arasında yer alır. Evlerden işyerlerine dekorasyon öğesi olan kullanılan doğal taş kaplamalar doğal madde kullanımına en iyi örneklerden biridir. Tükettiğimiz sebze ve meyvelerin de doğal madde olduğu söylenebilir ancak modern dünyada tarım sektöründe kullanılan maddelerin bu ürünleri ne kadar etkilediği ise tartışma konusudur. Birçok uzmana göre sebze ve meyvelerin doğal madde olarak sayılabilmesi için tohumdan hasada kadar tamamen organik üretim teknikleri uygulanması gerekmektedir.

Doğal maddelerin asıl işlevi, işlenerek çok amaçlı kullanım imkanı sunan ürünlerin oluşmasını sağlamalarıdır. Doğal maddelerin işleme tabii tutulmasıyla elde edilen işlenmiş maddeler de doğal özelliğe sahip olur. Zira organik tarım ürünü olan pamuğun işlenmesiyle üretilen iplik ve kumaşlar da doğal bir madde olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak suni gübreler ya da GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) tohumlarla üretilen bir pamuktan elde edilen iplik ya da kumaşın ne kadar doğal bir madde olduğu ise apayrı bir tartışma konusudur. Plastik, teflon ya da sentetik bileşenli boyalar ise yapay maddelere verilebilecek ilk örneklerdir. Doğal maddelere alternatif olarak üretilen yapay maddeler gerek kolay işlenebilir olmaları gerekse de üretim maliyetlerini düşürmeleri sebebiyle modern endüstrinin birçok farklı kolunda kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın