Anlaşmalı boşanma nedir?

Aile cemiyetlerin en önemli uzvu niteliğinde de olsa, evliliklerin yürümemesi durumunda yaşanılan boşanmaların sayısı hayli fazladır. Bunun sebebi, yanlış bir zemine oturtulan evliliklerdir. Kişilerin birbirlerini tam anlamıyla tanımadan evlenmeleri, evlilik müessesesinin gaye ve amaçlarının çift taraflı anlayamamaları ve vazifelerinde meydana gelen cahillikten dolayı başıbozukluk, aile için anlaşmazlıkların şiddetin, aldatmaların ve daha farklı olayların meydana gelmesini tetikliyor. Bu nedenle evlenmeden önce, evlilik müessesesinin amaç ve gayesinin ne olması gerektiği hakkında bir kitap okunması herkesçe zorunlu olmalıdır.Anlaşmalı-Boşanma

Anlaşmalı boşanma, diğer boşanma türlerine göre iki tarafa en az veren boşanma halidir. Şayet kişiler burada çekişmeli bir boşanma içerisine girmeyerek, mahkeme önünde birbirlerine iftira, yalan, saklı kalması gereken özel durumların aleni bir şekilde açıklanması gibi durumlarla yüz göz olmadan saygı içerisinde ayrılıyorlar. Tabi anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik üzerinden en az bir senenin geçmesi gerekir. Böylece çiftler boşanma avukatının da aracılığıyla hazırlanacak olan dilekçe, dilekçeye ek olarak hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolünü imzalarlar.

Bu protokol içerisinde tarafların varsa çocuklarının velayeti, nafaka, mal mülk paylaşımı gibi hususlar vardır. Taraflar anlaşma protokolüne imza atarlarsa, içerisinde anlaştıkları hükümleri kabul etmiş sayılırlar. Bu da anlaşmalı boşanmaların tek celsede tamamlanmasını kolay kılıyor. Çekişmeli boşanmada ise, bu esaslar üzerinde yoğun tartışmalar ve anlaşmazlıklar meydana geliyor.

Anlaşmalı boşanmanın çekişmeliye dönmemesi adına tarafların belirlenen gün ve saatte mahkemede bulunmaları şart koşulmuştur. Hakim gelen çiftlere protokolde olan imzaların kendilerine ait olup olmadığını sorar. İsterse hakim, protokolde yer alan anlaşma metni üzerinde değişikliğe gitme hakkı vardır. Eğer taraflardan birisi, belirlenen gün ve saat içerisinde duruşmaya gelmezse, anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma haline döner.

 

Bir Cevap Yazın