Google Adwords nedir?

İnternetin hayatımıza en derin bir şiddetle girmeye başladığı andan itibaren Google tarafından uygulamaya konulan müthiş bir internet reklamcılığı ağı. 1998 senesinde internet daha yavaş yavaş gelişiyorken Google, ileride internetin nelere kadir olabileceğini gördü ve kendi reklamcılık ağını kurdu.  Bu ağ tam  olarak şu şekilde işleyecekti. İnternette hedef kitlesine hızlı ve çabuk bir şekilde ulaşmak isteyen firmalar, ürünlerini arayan kişilerin yazdığı kelimelere odaklı reklam metinleri düzenleyerek, Google aramalarında en üst sıralarda çıkacaklardı. Bunun için Google, her anahtar kelimeye farklı bir değer vererek, rekabetin artmasını da sağladı. Kim en çok aranan kelimeye en çok parayı verirse, onun reklamı aramalarda en üst sırada çıkacaktı.Google-Adwords1

Google Adwords, bugün ise dünya üzerinde en çok kullanılan internet reklamcılığı ağı. Hatta mobillere tabletler kadar giren bu reklam ağı, özel kampanyaları hedef kitleye ulaştırmak isteyen ve bölgesel çalışmayı, mobil, tablet, masaüstü gibi çalışmaları sınırlama imkanı veren birçok alternatif sunuyor. Hem arama ağı reklamları var, hem de görüntülü arama ağı reklamları.

Görüntülü reklamlarda Google, veritabanında bulunan pek çok reklamı, internet sitelerinde gösteriyor. Bunun için her kurulan internet sitesinin Google Adsense’ye kayıt olmasını sağlıyor. Gösterilen reklamlardan, site sahibine de para kazandırıyor. Eğer kurduğunuz bir sitede Google Adsense reklamları varsa, tıklanıldığı zaman en çok kar size, ikinci kar ise Google firmasına gider. İşte bu imkanı sunan da Google Adwords sistemidir.

Şirketlerin kullanılan internet ağından en iyi şekilde yararlanmak istemeleri, Google Adwords sistemine bütçe ayırmalarını zorunlu kılıyor. Bu sayede Google, en büyük internet hakimi olmayı başardı. Bugün ise pek çok alanda, internete hakim durumda.  Firmaların internet reklamcılığı dedikleri zaman akıllarına ilk gelen uygulama, Google Adwors sistemidir.

Bir Cevap Yazın