Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika, schengen vizesi alarak gidebileceğiniz ülkeler arasında yer alır. Schengen vizesi bütün Avrupa Birliğine üye ülkelerden alınarak, hepsine rahatlıkla giriş yapabileceğiniz bir vize türü olsa da, genel kural olarak

amerika vizesi

ilk gireceğiniz ülkeden schengen vizesini almak zorundasınız. Aksi takdirde farklı ülkelerden alacağınız vizeyle, bu ülkenin sınırından giriş yapamayabilirsiniz.  Bu ülkeden alacağınız vizeyle buraya ilk girişi yaptıktan sonra, dilediğiniz başka bir Avrupa ülkesine giriş yapabilirsiniz.

Amerika vizesinin başvurusunu bizzat kendiniz konsolosluğun vize bölümünden randevu alıp yapabileceğiniz gibi, bu konuda çalışan danışmanlık şirketlerine, vekâletname vererek te yaptırabilirsiniz. Vize işlemlerinde ilk aşama kendi yazınızla hazırlayıp, imzalayacağınız vize talep dilekçesi olacaktır. Daha sonra ülkenin sizden talep ettiği, schengen vizesi evraklarını, doğru ve tam olarak tamamlamanız gerekecektir. Evraklarda hiçbir şekilde yanıltıcı bilgi vermeden, orijinallerini de hazır hale getirdiğinizde başvurunuzu da tamamlamış olursunuz. Sizden istenecek olan belgeler, seyahati niçin yapıyorsunuz, seyahat esnasında nerede kalacaksınız, yolculuğunuz sırasında ulaşımınızı nasıl yapacaksınız gibi planlarınız ve seyahat giderlerini karşılayacak kadar maddi gücünüzü vize bölümüne sunmanız gerekecektir. Bütün bu belgelerin istenmesi bu ülkeye olabilecek göçlere mani olmak ve ülkenin güvenliğini korumaktır. İşsiz bir insan iseniz, vize başvurunuz ülke tarafından kesinlikle kabul edilmeyecektir. Bunların haricinde schengen bölgesine giren ülkelerde geçerli olan tam teşekküllü seyahat sağlık sigortasını yaptırmanız gerekecektir. Evraklarınızla birlikte başvuru yapmadan, vize ücretlerini de ödemeniz gerekecektir. Aksi halde ülke başvurunuzu kabul etmeyecektir. Bu ödediğiniz vize ücretinin geri iadesi yapılmamaktadır. Daha önceden Amerika vizesini hiç almamış olan kişiler ile vizeyi alıp ta başka ülkelere giriş yapan kişilerin başvuruları esnasında, bu kişilerin konsolosluklar tarafından karşılıklı görüşmek üzere çağırılması gerekebilir.

Amerika vizesini almak isteyen, oldukça çok sayıda insanın olması, bu ülkenin konsolosluklarında aşırı yoğunluğa sebep olduğundan, sizlere erken tarihlerde başvuru yapmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın