Amazon efsanesi nedir?

amazonefsanesiAralarında asla erkek barındırmaya amazonlar, Anadolu’nun en önemli efsaneleri arasında yer almaktadır. Bir çok mitolojide adı geçen amazon kadınları savaşçıydı ve ata binmekte oldukça başarılı oldukları için, günümüzde dillere destan olarak anılmaktadırlar.

Amazonların Anadolu’nun kuzeyinde, Ordu yakınlarında yaşadıkları iddia edilmektedir. En önemli özellikleri arasında, erkeklerden daha iyi savaşıyor olmaları yatan amazonlar, oldukça ilginç bir topluluktu. Amazon kadınları oldukça yiğitti ve disiplinleri sayesinde, kısa bir süre içerisine tüm Anadolu’da isimlerinden söz ettirmişlerdir. At üzerinde girmiş oldukları savaşları kazanan amazon kadınları, oldukça hızlı ve çeviktiler.

Amazon kadınları esir alınmayı ve köleliğe karşı olduklarından dolayı kendilerine sadece kadınlardan oluşan bir devlet kurdular. Kendilerine iki tane kraliçe seçtiler. Bu kraliçelerden biri devleti yönetirken diğeri ise orduyu yönetecekti. Güçlü bir ordu oluşturduktan sonra, devlet sınırlarını geliştirmek için ve daha çok kadına ulaşabilmek adına savunmayı bıraktılar ve saldırıya geçtiler. Hiç erkek olmadığı için nüfusları da artmıyordu. Savaşlarda ise kayıp veriyorlardı. Kazandıkları özgürlük sayesinde, evliliğin kölelik olduğuna inanırlardı. Fakat soylarının tükenmesine karşın yakın topluluklarla anlaştılar.

Anlatılanlara göre Amazon kadınları, yaşamın her alanında hâkimdiler. Aralarında erkek olmadığı için, soylarını devam ettirmek adına komşu kavimlerdeki erkeklerle birlikte olduktan sonra, kendi topraklarına çekilip burada doğum yaparlardı. Kız çocuklarını, en iyi şekilde birer savaşçı olarak yetiştirirken, erkek çocuklarını ya babalarına gönderir ya da Amazon kadınlarına ayak bağı olmayacak işlerde kullanırlardı.

Amazon kadınları, ok atmada oldukça üstünlerdi. Bunun yanı sıra, iki tarafı da keskin olan Labris adındaki bir baltayı, savaş esnasında kullanırlarmış. Savaş esnasında kendilerini korumak için kullanmış oldukları yarım ay şeklindeki kalkanları ise bir çok heykele konu olmuştur.

Diğer Kavimler Amazon kadınlarına Göğüssüz derlerdi. Bunun nedeni amazon kadınları, küçükken göğüslerini keserlermiş. Ok atarken rahat edebilmeleri ve yayı daha fazla gerebilmek adına göğüslerini kestikleri söylenir. Bu sayede oku daha uzağa ve tam hedefe attıkları için, ok atmakta oldukça başarılı oldular. Geleneklerini hiç değiştirmeden uzun süre bu şekilde yaşamışlar.

Bir çok mitolojik hikaye de adı geçen Amazon Kadınları, bir çok yapıtta heykellere ve esere konu olmuştur.

Anadolu’da yapılan bir çok savaşa katılmış olan Amazon Kadınlar, erkeklerle birlikte savaşıp, Anadolu’yu savunmuştur. Truva savaşına katılmışlardır ve o kadar usta bir şekilde savaş vermişlerdir ki, kimse zırhın altında bir kadın olduğu kanısına varmamıştır.

Amazonların kadınlarının Truva savaşında yer alıp Anadolu’yu savunduğunu öğrenen bir çok ordu, ülkelerini ve kavimlerini korumak adına savaşa girmiştir.

Amazon kraliçesi olan Penthesileia ve halkı, Truva savaşı sırasında çok iyi bir şekilde savaşmıştır. Truva’lıların en iyi savaşçısı olan Akhilleus ile birebir mücadeleye giren Penthesileia çift başlı baltası ile savaşmıştır. Akhilleus mızrağı vardı ve Akhilleus asla bir kadınla savaştığını anlamamıştır. Akhilleus yorulduğu için, takımında bulunan bir asker tarafından Penthesileia bi anda dikkatinin dağılması sonucunda Akhilleus mızrağını Penthesileia saplayıp onu öldürmüştür.

Akhilleus düşmanını yendiği için oldukça rahatlamıştır. Fakat kendisini bu kadar uğraştıran düşmanın kim olduğunu merak ettiği için, Penthesileia’nın yanına giderek zırhını çıkartır. Ve karşısında göğüs göğse mücadele edenin bir erkek değilde bir kadın olduğunu görünce çok şaşırır. Akhilleus ve Penthesileia’nın mücadelesi bir çok yapıta ve esere konu olmuştur.

Önde gelen Amazonlar:

 •     Ainiaan, Aşil’in düşmanı, Truva Savaşında kraliçe Penthesilea’nın yanında katılan 12 komutandan biri. Adı, çabukluk anlamına gelir.
 •     Penthesilea’dan sonraki amazon kraliçesi. Emrindeki erkek köleleri sakatlayıp, kısırlaştırmasıyla ünlüdür, bu durumdaki erkeklerin cinsel olarak çok daha başarılı olduğunu iddia etmektedir.
 •     Antibrote, Penthesilea’nın 12 komutanından birisi.
 •     Antiope
 •     Asteria, Herakles tarafından öldürülen altıncı Amazon.
 •     Cleite, Penthesilea’nın 12 komutanından birisi, sefer sırasında gemisi fırtınada yolunu kaybetmiş, İtalya sahillerinde karaya çıktığı yere Clete ismi verilmiştir.
 •     Helene, Tityrus’un kızı. Aşil ile savaşmış ve ağır yaralanmış, daha sonra da ölmüştür.
 •     Hippolyte, babası savaş tanrısı Ares tarafından verilmiş olan büyülü kemer sahibi Amazon kraliçesi.
 •     Melanippe, Hippolyte’in kız kardeşi. Herakles tarafından kaçırılmış ve Hippolyte’in elindeki kemer için rehin tutulmuştur. İsteği yerine getrilince rehineyi serbest bırakmıştır.
 •     Otrera, Ares’in metresi ve Hippolyta ile Penthesilea’nın annesi.
 •     Penthesilea
 •     Thalestris, İskender zamanındaki Amazon kraliçesi.

Bir Cevap Yazın