Çakşır otunun faydaları nelerdir?

çakşırÇakşır otu, boyu 2 metreyi bulabilen, sarı renkli çiçekleriyle bilinen ülkemizde de yetişen, otsu bir bitkidir. İçeriğinde bulunanlar, nişasta, reçine, tanen, alkaloit ve uçucu yağlardır. Ülkemizde daha çok güneydeki illerimizde yetişmektedir. Yaklaşık olarak, ülkemizde 17 türü yetişmektedir. Çakşır otunun kökü, bitkisel tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Yaprakları ise, suda haşlanıp besin olarak tüketilmektedir. Bazı yöreler de yapraklarından turşu yapılmaktadır. Çakşır otu, doğada kendiliğinden yetişmektedir. Koyun ve keçilerin beslenmesinde önemli bir rolü olan bitki, insan sağlığına da faydalıdır. Bununla beslenen hayvanların ikiz, üçüz doğurmaları uzmanların bu otu araştırma konusu yapmalarına sebep olmuştur. Bugüne kadar bilinen hiçbir yan etkisi bulunmayan bu ot, alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Oldukça iyi bir afrodizyak olan çakşır otu, cinsel gücü arttırarak, sperm sayısını çoğaltır. Kas ağrılarını giderir ve kasların güçlendirilmesinde rol oynar. Astım ve bronşit rahatsızlıklarına karşı tedavi edicidir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Dolaşım sorunlarının giderilmesine yardımcıdır.

Çakşır otunun kökü sert olduğu için, öğütülerek kullanılması uygundur. Toz haline getirilmiş kökü, gece yatmadan önce bir kaşık bal ile birlikte tüketilirse şifa kaynağı olacaktır. Çay olarak da tüketimi yapılabilen çakşır kökü, kaynamış suda demlenme suretiyle, bal ve şeker ile tatlandırılıp içilebilir. Düzenli olarak 3 hafta süreyle kullanımdan sonra, gerekli faydayı göreceğiniz mucize bir bitkidir.

Çakşır otu, aynı zamanda Van yöresinin yöresel peyniri olan, otlu peynirin yapımında da kullanılır. Halk arasında doğal viagra olarak bilinen ot, kısırlığın giderilmesinde önemli bir rol oynar. Çakşır otunun köklerinden, su buharı distilasyonu ile elde edilen çakşır otu suyu, yemeklerden önce içilirse, sağlığınıza faydalı olacaktır.

Çakşır kökü tüm aktarlarda satılan bir ottur. Çakşır otunun kullanım oranı, ne kadar zaman kullanılacağı ve hangi hastalıklar için uygun olduğuna dair bilgileri öğrenerek, kullanmak faydalı olacaktır. Sağlığınız için, doğaya yatırım yapın, yanılmazsınız. Sağlıklı günler sizinle olsun..

Bir Cevap Yazın