Ahmet Davutoğlu kimdir?

21 Ağustos 2014 tarihi itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçiminden büyük bir destek ile çıkan recep Tayyip Erdoğan tarafından AKP genel başkanı ve başbakan adayı olarak ismi açıklanan Ahmet Davutoğlu 1959 yılında Konya’nın Taşkent ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Mehmet Duran, annesinin adı ise Memnune’dir. Davutoğlu’nun babası Mehmet Bey tekstil ve ticaretle uğraşıyordu. İlkokulun ilk dört yılını Hacı Süleyman Bey İlkokulu’nda okuyan Davutoğlu, Bahçelievler’e taşınınca ilkokulu orada bitirmiştir.
ahmet_davutoglu_icisleri
Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1983–1984 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin Ekonomi ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerini çift ana dal programıyla(ÇAP) bitirme başarısını göstermiştir. Ve Davutoğlu aynı üniversitenin “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümünde doktora yaptı. Tez hocası da, onu çok seven Prof. Dr. Şerif Mardin oldu. 1989 yılında iki teklif birden alan Davutoğlu’na yapılan tekliflerden biri Amerika`dan diğeri ise Malezya`dandı.

Amerika ona cazip gelmemişti, Batı kültürünü yeterince tanıdığına inanan Davutoğlu, tercihini Malezya`dan yana kullanmıştır. 1984 yılında Sare Hanım ile evlenmiş, bu evlilikten iki kızı olmuştu. Dört kişilik aile 1990`ın ilk aylarında yola çıktılar. Kuala Lumpur`da, Çin mahallesinde bir ev tutup oraya yerleştiler.

Ahmet Davutoğlu, 1990 yılında, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlamıştır. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurmuş ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yapmıştır. 1993 yılında doçent olan Davutoğlu, 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde çalıştı. Aynı zamanda 1995 – 1999 yılları arasında Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Davutoğlu, bu sürede Yeni Şafak’ta 200’den fazla yazı kaleme yazmıştır. 1998–2002 yıllarında arasında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiştir.

Davutoğlu, 1999–2004 yılları arasında profesör olmuş ve Beykent Üniversitesi’nde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığı, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yapmıştır.

Ahmet Davutoğlu’na, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve yine dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün 17 Ocak 2003 tarihinde birlikte aldıkları ve 18 Ocak 2003 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan kararla büyükelçi unvanı verilmiştir.

Ahmet Davutoğlu, Gazze Savaşı’na çözüm getirmek amacı ile Türk Hükümeti’nin uygulamış olduğu mekik diplomasisinin önde gelen aktörlerinden biri olmuştur. 1 Mayıs 2009 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı’na atanan Davutoğlu, 21 Ağustos 2014 tarihine kadar bu görevini sürdürmüştür. Bu tarih itibariyle başbakanlık için adı açıklanmıştır.
Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Ticaret Bakanı Ben Eliezer, 30 Haziran 2010 tarihinde Brüksel’de gizli bir toplantı yapmış, TBMM’de gizli görüşmeyi ayrıntılandıran Davutoğlu, toplantının gizli olmasını İsrail’lilerin istediğini belirterek, “İsraillilere temel taleplerimizi yüzlerine doğrudan ve net şekilde söylemek için bu görüşmeyi yaptık” demiştir.
Davutoğlu’nun kızı Sefure, Yıldız Holding’in kurucusu olan Sabri Ülker’in 3. torunu Ahmet Özokur ile evlidir.

Eserleri
1. “Alternative Paradigms: The Impact of Islamic and Western Weltanschauungs on Political Theory”. University Press of America, 1993
2. “Civilizational Transformation and the Muslim World”. K.L., Quill, 1994
3. “Tarih idraki oluşumunda metodolojinin rolü: Medeniyetlerarası etkileşim açısından dünya tarihi ve Osmanlı”. Divan Dergisi, 1999/2
4. “Rewriting of Muslim Politics in the 20th Century: A Retrospective”. Border Crossings (ed. Fred Dallmayr, Lexington, 2000, 91-112)
5. “Stratejik derinlik: Türkiye’nin uluslararası konumu'”. Küre Yayınları, 2001
6. “Küresel Bunalım”. Küre, 2002.
7. “Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat”. Klasik, 2005
8. “Teoriden Pratiğe:Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar”. Küre Yayınları, 2013

Bir Cevap Yazın