3 kumbara nedir?

Ülkemizde para konusunun enine boyuna tartışıldığı televizyon programı veya bir yayın aracı bulmak zor. Bu konuda ilk çalışmaları başlatan kişi, Özlem Denizmen oldu. Paradurumu.tv adresinde, paranın yönetiminden, biriktirme ve harcama süreçlerine kadar birçok konuya değinilen bir site meydana getirdi. Bu site projesinden sonra, 3 kumbara projesini hayata Pembe-Kedi-Kumbara_3109_1sokarak, daha aktif bir para eğitiminin temelden sağlanması çalışmaları başlatıldı. Bu doğrultuda ilkokul 3.sınıf öğrencilerinin ve velilerinin para konusunda bilinçlenmesi çalışmalarına 3 kumbara diyoruz. Bu program kapsamında çocuklar, veliler hatta öğretmenler; bütçe yönetimi, birikim, paylaşım, harcama gibi konularda eğitim görüyorlar.

Bu çalışmaların yapılmasının sebebi küçük yaşlarda paranın ne olduğunu minik akıllara kazandırılmasıdır. Bu kapsamda destekçi ve gönüllülerden oluşan ekipler okullarda eğitimler veriyorlar. Paranın aslında bir gaye değil, araç olduğu anlatmak ve öğretmek programın temel hedefleri arasında. Miniklerin plan ve projelerinin nasıl uygulamaya döküleceği ve bunun için paralarını nasıl harcamaları gerektiğini öğrenmeleri sağlanıyor. İstek, ihtiyaç, birikim, tasarruf, gelir, gider gibi kavramların çocukların şimdiden öğrenmesi, ileride bir bilincin oluşturulması için ideal bir tutum ortaya koyuyor.

3 kumbaranın amaç ve hedefleri neler?

Çocukların ve ailelerinin finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmelerini sağlamak asıl gayeler arasında yer alıyor. Bunun yanında, toplum içerisinde çocukların paylaşımcı ve diğer insanların yaşam standartlarının fakında olmaları sağlanıyor. Kaynakların tasarrufla kullanılmasının kendilerine kazandıracağı faydalar, ülkemize ve milletimize kazandırılacak faydalar anlatılıyor. Paranın bir gaye değil, planların ve hedeflerin gerçekleşmesinde bir araç olduğunun benimsetilmesi de, önemli hedefler arasında. Özgüvenini kazanmış, sorumluluk alabilen, iş birliğine yakın, sosyal bir bireyin meydana getirilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

 

Bir Cevap Yazın