Adaçayının faydaları nelerdir?

adacayiGriye çalan açık yeşil renkli ve kokulu bir bitki olan adaçayı, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak kendiliğinden yetişir. Diğer adı dişotudur. Antibakteriyel ve antiseptik etkili oldukça şifalı bir besin maddesi olup özellikle;terlemeye, bademcik iltihabına, dişeti iltihaplarına, boğaz ağrısına, ağız yaralarına çok iyi gelir.
İçeriğindeki cineol adlı madde sayesinde öksürüğü keser.

Adaçayı; vücudu toksinlerden arındırır ve karaciğeri temizler, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, safra kesesini çalıştırır, bronşit ve astım belirtilerini hafifletir,  hafızayı güçlendirdiği için alzheimer’a karşı olumlu etki sağlar, stresi giderir ve sakinleştirir, baş ağrısını hafifletir, kan şekerini düşürür, saçların beyazlamasını yavaşlatır. Doğal östrojen içerdiği için menopoz dönemi sıkıntılarına karşı çok faydalıdır.

Diyabetli hastalar kan şekerini düşürmek için adaçayının şifasından yararlanmak isterlerse genellikle aç karnına içmeye özen göstermeliler. Aç karnına adaçayının etkisi daha güçlü olmaktadır.

Menopozlu kadınların sıklıkla yaşadıkları sıcak basması ve terleme semptomlarını hafifletmek amacıyla kullanılırsa başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Aşırı yağlanma ve kepek problemi görülen saçlarda durulama suyu olarak kullanılması da bu deri enfeksiyonlarının düzelmesine yardımcı olmaktadır.

Saçların beyazlamasını durduran adaçayı, dişlerin ise daha beyaz olmasını sağlamaktadır. Adaçayı için tam bir diş dostu diyebiliriz. Çünkü dişlerin hem güçlenmesini hem de daha beyaz ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Dişlerde daha beyaz bir görüntü elde etmek için bitkinin tozu ile dişleri ovmak gerekmektedir.

İçerdiği bazı maddeler nedeniyle düşük yapma riskini artırdığı ve anne sütünü azalttığı için hamile kadınların ve emziren annelerin kullanmaması gereken bir bitki olduğu unutulmamalıdır!

Bazı kişilerde kan basıncını yükseltme riski olabileceğinden hipertansiyon hastalarının da sürekli kullanması uygun değildir.

Boğaz ağrısına ve ağız yaralarına karşı günde iki üç defa taze hazırlanmış ve soğutulmuş adaçayı ile gargara yapmak çok faydalıdır.

Bir Cevap Yazın