Biber nasıl yetiştirilir?

biber nasıl ekilirTürk mutfağında en çok kullanılan sebzelerden biri olan biber, ülkemizde neredeyse tüm bölgelerde yetiştirilmektedir. Kırmızı biber A Vitamini yönünden son derece yüksek değerlere sahiptir ve dolaşım sisteminin hareketlenmesini sağlar. C Vitamini zengini yeşil biber ise iştah açıcı bir etkiye sahiptir. İnsan bedenine birçok faydası bulunan biber, Patlıcangiller bitki familyasının “Capsicum” adı verilen tüm cinsleri için kullanılan genel bir isimdir. Ülkemiz biber çeşitliliği yönünden son derece zengin olmakla birlikte genel olarak; sivribiber, Çarliston, sarı biber, acı kırmızı biber, dolmalık biber, turşu biberi gibi çeşitler yetiştirilmektedir. Evlerde saksıda ve bahçelerde biber yetiştirmek için tercih edilebilecek en pratik yol hazır satılan biber fidelerini almaktır. Küçük bahçelerde ekim öncesi toprağın en az bir hafta evvelden havalandırılması, ekim sonrasında fide köklerinin daha hızlı şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

Biber bitkisi için en ideal toprak, mineral yapısı zengin ve organik bileşen yönünden zengin toprak tipleridir. Bu nedenle ekim öncesi toprağın “organik” gübre kullanılarak zenginleştirilmesi hem elde edilecek ürün miktarını arttıracak hem de ürün kalitesini fark edilir derece arttıracaktır. Killi topraklar biber yetiştiriciliği için uygun olmamakla birlikte drenajı yeterli olmayan topraklarda da arzu edilen verim alınamamaktadır. Suyu alt katmanlara geçiremeyen ve nemi üstte muhafaza eden toprak tipleri, yeni dikilen biber fidelerinin ya da tohumdan çıkan filizlerin köklerini çürütmektedir. Havayla teması tamamen kesilen köklerde mantar oluşumu görülmemesi için muhakkak iyi drenaja sahip topraklar tercih edilmelidir. Biber yetiştiriciliğinde sulama çok önemli olsa da, tercih edilen toprağın suyu üst katmanlarda çok fazla tutmaması gerekir.

biber nasıl yetiştirilirEv ve bahçelerde biber yetiştirmek için hazır topraklardan faydalanılabilir ve saksı bitkileri için özel olarak hazırlanan sıvı gübrelerden “kullanma talimatlarına dikkat edilerek” faydalanılabilir. Biber ekimi için uygun toprak sıcaklığı 12-15 derece civarındadır. Bu da biberin hızlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için hava sıcaklıklarının yükselmesinin yani ilkbahar ortalarının beklenmesi gerektiğini gösterir. Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olan bölgelerde fide halindeki biberlerin gelişimi bu değişimden etkilenebilmektedir. Fide ekiminin ardından gelişme dönemine geçen biber yaprak gelişimini sağlıklı bir biçimde tamamlamak için 25 derece üzeri sıcaklık değerlerine sahip havaları istemektedir. Bu nedenle biber ekimi için Güney bölgelerimizde Mayıs başları, diğer bölgelerimizde ise Haziran ayının ilk haftaları beklenmektedir. 30 dereceyi aşan sıcaklıklar zannedildiği gibi biberin daha hızlı gelişmesine neden olmamakta aksine biber 32-33 dereceyi aşan sıcaklıklarda iyi sulama yapılsa dahi gelişimini yavaşlatmaktadır.

Bir Cevap Yazın