23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı niçin kutluyoruz?

Milli bayramlar biz Türk milleti için çok büyük önem taşımaktadır. Milli bayramların anlamını ne kadar doğru anlıyoruz? Milli bayramlarımızı son dönemde eskisi kadar coşku ile kutlamaz olduk. Özellikle bayramların geri plana itilmesi bugünlerde hatırladığımız tarihimizi de unutmaya başladık şimdiden. Okullarımızda çocuklarımıza her bayram öncesi o günün önemini anlatan şiirler yazdırır, resimler yaptırıyoruz. Milli bayramlardan en önemli olanı çocuklar için daha büyük bir önem taşıyanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır.23nisan
Ülke olarak Mustafa kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmanlara karşı büyük bir mücadele verdik. Milli mücadele devam ederken İstanbul hükümeti artık tarihten silinmek üzereydi. Görevini yeterince yerine getiremiyordu. Halk umudunu kesmek üzere iken Mustafa Kemal Atatürk halk için bir ışık oldu. Halk yeniden Mustafa kemal ile dirildi. Düşmanlara karşı kadın çocuk demeden hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan büyük bir mücadeleye girişildi. Halk bu direnişin karşılığını mutlaka alacaktı. Ülkenin her karış toprağında büyük küçük demeden herkes direnmeye devam ediyordu. Bağımsızlık için canını esirgemiyordu. İşte Ülkemiz bu günlerde yeniden doğdu.

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı saltanatın tam anlamı ile tarih sahnesinden silindiği ve halkın kendi kendini yöneteceği demokratik ve milli egemenliğe dayalı olan bir sisteme geçişin başlangıcıdır.Bu sebeple 23 Nisan 1920 tarihi büyük bir öneme sahiptir. Sadece ülkemiz için değil diğer dünya devletleri içinde büyük bir önem ifade eden bir tarihtir. 600 yıllık Osmanlı saltanatından sonra yeni bir yönetim biçimi ile halkımız bu dönemde tanışmaya başlamıştır. Artık halkın tam anlamıyla egemenliğinden söz edilmiştir. Ve egemenlik artık kayıtsız şartsız milletin olmuştur. 29 Ekim 1923 de cumhuriyetin ilanıyla yönetim şekli artık belirlenmiştir.

Halkın iradesinin devlet yönetimine yansımasından dolayı , Mustafa Kemal Atatürk TBMM’nin açıldığı tarih olan 23 Nisan 1920 gününü Ulusal Egemenlik ve Bayramı olarak ilan etmiş, daha sonraki yıllarda bu bayramı ülke yönetiminde söz sahibi olarak gördüğü yarının büyükleri çocuklara armağan etmiştir. Bu açıdan bakıldığında büyük lider Mustafa Kemal Atatürk dünya liderleri içerisindeki eşi benzeri olmayan lider kimliğini ortaya koymuştur. Nitekim ulu önder Mustafa Kemal Atatürk bir sözünde: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” Demiştir.

23 Nisan 1920 bir bağımsızlık mücadelesinin eseridir. Bu yüzden bu günün çocuklar başta olmak üzere bütün Türk halkı tarafından kutlanması gerekmektedir. Atatürk bugünü bütün dünya çocuklarına da armağan etmiştir. Bu yüzdendir ki her yıl bu tarihte diğer ülke çocukları ülkemize gelmektedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı böylece büyük bir heyecan ve coşku ile kutlanmaktadır. Bu önemli tarih aynı zamanda bağımsızlık ve barışın simgesidir. Bugünün önemi bütün dünya ülkeleri tarafından kabul görmüş ve yakından takip edilmiştir. Bu önemli günde Mustafa kemal’i her yıl tekrardan anarken ona olan minnet borcumuzu onu anarak ve onun büyük eseri cumhuriyeti korumaya çalışarak ödemeye çalışıyoruz. 23 Nisan çocuk bayramı olarak dünyada kutlanan tek bayramdır.

Bir Cevap Yazın