Kadınlarda idrar kaçırma sorunu neden olur?

İdrar kaçırma problemi çoğu kadının ortak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıp alanında yeni gelişmelerin olması, bu sorunun çözümlenmesine yardımcı olan bir etkendir. Kadınlar çoğunlukla gündüz saatlerinde istem dışı idrar kaçırma sorununu yaşarlar. Bunun bir hastalık olarak kabul edilmesi daha çok kadının sosyal durumuna bağlı olarak değişir. Çünkü idrar kaçırmanın sorun olarak kabul edilmesinin miktarı belli değildir. Bazı kadınlarda damlama biçiminde olan idrar kaçırma sorunu, bazılarında ise hijyenik pet kullanacak kadar büyük boyutlara varmaktadır. Toplumda belli bir kesimde bu yaşla bağlantılı bir sorun olarak algılansa da, bazı kesimlerde bu durum depresyon, sosyal alanda içe kapanmak, yalnızlık gibi olumsuz etkiler göstererek, doktora gidilmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma nedir?

idrar kaçırma

30 yaşını geçen her dört kadından birinde yaşanan idrar kaçırma sorunu oldukça ciddi bir problemdir. Kadınlarda çoğunlukla menopoz sonrasında, çok sayıda doğumun yapılmasından sonra ve bazı hallerde hiç doğum yapmayan kadınlarda bile görülen bir durumdur. Bu sorun genç kızlar bile yaşanan bir durumdur. Yapılan tespitlere göre kadınlar yaşamlarının bir bölümünde % 25 oranında idrar kaçırma sorununu yaşarlar. İdrar kaçırma hapşırmak, öksürmek, gülmek gibi karın içinde basıncın arttığı zamanlarda olabileceği gibi, az bir efor sarf edilecek durumlarda bile ortaya çıkabilir. Bu sorun kadınların karnının, başının ağrıması gibi rahat konuşulacak bir özelliğe sahip değildir. Bu sorunun kadınlar tarafından utanılacak ve sıkıldıkları bir rahatsızlık olarak algılandığı göz önüne alınmalıdır. Bunun yanı sıra kadınlarda yaşlanma duygusunu uyandıran bir sorun olarak algılanmaktadır. Ayrıca toplum içinde konuşulan gelişigüzel bilgiler sebebiyle kadınlar bunu doğal bir süreç olarak kabul ederler. Kadınlarda bu sorun nedeniyle idrar kokusu ve rahat hareket edememe olduğundan, kendilerini sosyal yaşamdan soyutlamaya kadar giden bir süreç yaşanır. İdrar kaçırma korkusu kadınların bilinçaltına kadar etki edebilecek bir problemdir.

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri nelerdir?

İdrar kaçırma pek çok nedenden dolayı oluşabilir.

 • Kadınlarda mesane iltihabının olması ve sistit sorunları bulunması idrar kaçırmaya neden olabilir.
 • Vajina enfeksiyonlarının olması idrar kaçırma sebepleri arasındadır.
 • Mesane bölgesinde bulunan taşlar ve tümörler idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Kadınların başından geçmiş zorlu doğumlar nedeniyle idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.
 • Menopoz döneminin ardından, kadınlarda meydana gelen hormonal değişimler idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Karın bölgesine uygulanan olan şua tedavileri idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Geçirilmiş sinirsel hastalıklar nedeniyle idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.
 • Mesane ve vajina arasında ya da mesane ve böbrek arasında bulunan idrar borusu ve vajina arasında oluşan birleşimler idrar kaçırma nedenleridir.
 • Kontrolsüz olarak gelişmiş şeker hastalığı ve alkolizm idrar kaçırma sorunları yaşanmasına neden olabilir.
 • Geçirilen olan bazı ameliyatlarda idrar kaçırma sorunu yaşanmasına sebep olabilir.
 • Kullanılan bazı ilaçların idrar kaçırmayı kolaylaştırabildiği gibi, idrar kaçırmaya da neden olabilir. Bu ilaçlar kas gevşeticiler, tansiyonu düşüren ilaçlar, sakinleştirici ilaçlar, idrar söktürücü ilaçlar, depresyon ilaçları ve alerji ilaçları olabilir.
 • Beyin fonksiyonlarını yavaşlatacak olan hastalıklardan Alzheimer, demans, damarsal hastalıklar gibi rahatsızlıklarda idrar kaçırma nedenleridir.

Kadınlarda normal doğum idrar kaçırma riski yaratır mı?

Normal doğum anında mesanenin sabit durmasını sağlayan kaslarda yırtılmalar olur ve bu kaslar zarar görür. Normalde öksürme ve hapşırma gibi hareketlerde mesane aşağıya doğru hareket eder. Mesanenin aşağıya çok inmesini alttaki kas dokusu engeller ve idrar kaçırmamayı sağlar. Ancak normal doğumda çevrede bulunan kasların zarar görmesinden ve yırtılmasından dolayı, altta bulunan destek kas dokusunun hasarından bu destek sağlanamaz ve kadınların normal doğum sebebiyle idrar kaçırma sorunu oluşur.

Bir Cevap Yazın