Zeytin nasıl yapılır?

Sofraların vazgeçilmez lezzeti olan ve toplumun herkesiminden insanın kahvaltı sofralarını süsleyen zeytin, binlerce yıldır insanların severek yediği ve yağından faydalandığı mucize bir besindir. Evde kendiniz de basit bir şekilde zeytin hazırlayabilir ve dışarıdan aldığınız zeytinlerin lezzetini yakalabilirsiniz. Evde lezzetli zeytin yapmanın en önemli noktası, doğru zeytin türünü seçmektir. Kalitesi düşük olan bir zeytin türünü ne kadar iyi işlerseniz işleyin, lezzetini arttıramayacağınızı unutmayın. Çok büyük zeytinlerin eti fazla olduğu gibi yağı az olduğundan, mümkün olduğunca orta boy ve küçük çekirdekli zeytinleri tercih etmeye çalışın.

  • Salamura siyah zeytin yapımı

Öncelikle siyah zeytin yaparken kullanacağınız suyun Klor içermediğinden emin olmanız gerekir. Bunun için kalitesine güvendiğiniz bir içme suyu tercih edebileceğiniz gibi, musluk suyunu en az 24 saat bekleterek de klorundan arınmış şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca siyah zeytin yapımında kullanacağınız tuzun da muhakkak kaya tuzu olması ve içerisinde iyot içermemesi gerekir. Semt pazarlarında satılan vişne kırmızı rengindeyken toplanan salamuralık siyah zeytinlerin, öncelikle suya konarak acılığının alınması gerekir. Satın aldığınız zeytinleri Klorsuz suya koyun ve her gün acı suyunu değiştirerek arada tadına bakın. Zeytinlerin acılığı kaybolduğu zaman tuzlama işlemine geçebilirsiniz. Kilo başına 50-60 gram tuz kullanarak salamura ettiğiniz siyah zeytinlere, arzu ederseniz koku ve aroma vermesi için limon dilimleri, defne yaprağı, biberiye veya sarımsak koyabilirsiniz.

  • Yeşil zeytin yapımı

Satın aldığınız yeşil zeytinler daha sert olacağından, tuzlanmadan önce çekiç yardımı ile kırılması ya da çekirdeğine kadar 2-3 yerinden bıçakla çizilmesi gerekir. Eğer satın aldığınız zeytinler küçük boysa çekiçle kırma yöntemini denemeniz daha pratik ve hızlı bir uygulama olacaktır. Tercihe göre kırdığınız ya da çizdiğiniz zeytinleri türüne göre 10-15 gün suda bekletmeniz gerekir.

Bu süre zarfında her 2 günde bir zeytinlerin suyunu değiştirmeniz gerekir. Çekiçle kırarak hazırladığınız zeytinler daha çabuk olacağından, arada tadına bakarak acılığının gidip gitmediğini kontrol etmenizde yarar var. Bir kilo yeşil zeytine 1/2 çay bardağı dövülmüş limon tuzu ve 1 çay bardağı ince tuz konur ve bu tuzla tüm zeytinler güzelce harmanlanır. Kavanoza koyduktan sonra üzerine sert bir cisim yerleştirilir ve kavanozun kapağı zeytinleri bu sert cisimle sıkıştıracak şekilde kapatılır. Böylece baskı altında kalan zeytin acı suyunu aşağı doğru salacaktır.

 

Bir Cevap Yazın