Sucuk nasıl yapılır?

Herkesin severek yediği ve kahvaltılar kadar mangalların da vazgeçilmezi olan sucuk, evde kendinizin de yapabileceği ve içerisinde ne olduğunu bilerek tüketebileceğiniz bir yiyecektir. Ayrıca evde kendi sucuğunuzu kendiniz yaparak, dışarıdan satın aldığınız sucukların yaklaşık dahi olsa ne kadara satılması gerektiğini de bundan sonra tahmin edebilirsiniz. Et kullanılarak yapılan ve büyük oranda hacim kaybeden sucuk, %100 dana eti kullanıldığı zaman normal et fiyatlarının pek de aşağısına satılamayacak bir üründür.

Malzemeler;

  • 1 kg. yağsız dana kıyma
  • 1/2 kg. iç yağı(tercihe göre azaltılabilir)
  • 50 gram tatlı toz biber
  • 10 gram acı toz biber(tercihe göre azaltılabilir)
  • 25 gram sofra tuzu
  • 2 gram toz karabiber
  • 5 gram toz kimyon
  • 30 gram dövülmüş sarımsak

Hazırlanışı;

Sucuğunuzda iç yağı kullanmak istemiyorsanız kıymanızı yağlı olarak satın alabilirsiniz ancak kıymanın mutlaka dananın döş kısmından çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca evinizde kıyma makinenin ya da blendırınızın kıyma aparatı varsa, tüm malzemeyi 2-3 defa çekerek pratik bir şekilde de sucuk içini hazırlayabilirsiniz. Şayet makineniz yoksa tüm malzemeyi birbirine iyice karışıncaya dek 10-15 dakika boyunca yoğurun ve daha sonra hazır hale gelen sucuk içini streç filmle kaplayarak buzdolabında 24 saat bekletin.

Hazırladığınız içi doldurmak için kilo başına 1 metre uzunluğunda bağırsak gerekmektedir. Tarif bir kilo ete göre yapıldığından, 1 metre uzunluğunda bağırsak almanız yeterli olacaktır. Kurutulmuş bağırsakları suda ıslatarak yumuşatın ve daha sonra hazırladığınız içi parmağınızla ilerleterek bağırsağın içine doldurun. Tüm içi doldurduktan sonra bağırsağın ucunu birkaç defa sıkı bir şekilde düğümleyin ve daha sonra sucuklarınızı kuruması için asın. Burada dikkat etmeniz gereken, sucukları astığınız ortamın mutlaka serin ve güneş görmüyor olmasıdır. 6-7 gün asılı şekilde kalan sucuklar fazla suyunu kaybedecek ve bir hafta sonrasın tüketilmeye hazır olacaktır. Daha sonrasında sucuklarınızı bir beze sararak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın