Zayıflıktan nasıl kurtuluruz?

Zayıflıkta tıpkı şişmanlık gibi bir hastalık sayılır. Vücudumuzdaki fazla kilolar nasıl zararlı ise, vücudumuzun normal ağırlığının altında olması da o derece tehlikelidir.

Zayıflığın sebepleri

Zayıflığın nedenleri çeşitlidir. Hormonal ya da troid bezinin aşırı çalışmasından kaynaklı da olabilir, genetik de olabilir. Bütün bunlar yetkili sağlık kuruluşlarında tahliller yaptırılarak saptanabilir.

Kimler zayıf sayılır?

Normal kabul edilen vücut ağırlığının 10-15kg altında isek zayıf, 15-20kg altında isek aşırı zayıf sayılırız.

Olmamız gereken kiloya nasıl ulaşırız?

Kilo almak da kilo vermek kadar zordur. Öncelikle metabolizmamızı iyi tanımalıyız. Besinleri iyi tanımalıyız. Sırf kilo almak için değil, sağlıklı kilo almak için çabalamalıyız.

Kilo almada yapılan en büyük yanlış yağ ağırlıklı beslenmeye çalışmaktır. Evet, yağ belki bir derece yararlı olabilir: “Vücut ısımızı koruyabilmek” amaçlı. Ancak bunun yanında vücudumuzdaki bir anlık yağlanma birçok hastalığa davetiye çıkarır. Bu nedenle kilo almaya çalışırken beslenmemize, yediklerimize çok dikkat etmek gerekir.

Bu süreç de yapmamız gerekenler elbette bir diyetisyenden yardım almaktır. Ancak bunu gerçekleştirecek imkânınız yoksa size kilo almanızı sağlayacak sağlıklı birkaç ipucu:

(Bunları uygulamadan bir önemli noktaya değinmek isterim. Yapacağınız spor ya da alacağınız besinlerin varsa alerjinizi ya da diğer hastalıklarınızı tetikleyip arttırmasına neden olup olmayacağını araştırın. Böyle bir risk söz konusu ise o sporu uygulamayın ya da besini almayın.)

  • Öncelikle günlük almamız gereken kalori ihtiyacını tespit ederiz. Bu kalori değerine 1000 kalorilik ek enerji ekleyerek, toplam kalori tutarını bir günde almaya çalışırız.
  • Alacağımız besinler yağ ağırlıklı değil, aksine protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler olmalı. (karbonhidratlı besinleri tüketirken dikkat etmemiz gereken glisemik indeksinin düşük olmasıdır. glisemik indeksi yüksek karbonhidratların fazlası vücudumuzda yine yağ olarak depolanmaktadır.)
  • Besinlerinizin içinde (vücudumuz için gerekli) mineral ve vitamin değerlerinin yüksek olduğu gıdalara yer verilmelidir. Özellikle B vitamini iştah açarak kilo almaya yardımcıdır.
  • Beslenmedeki değişikliğin yanı sıra hafif seviyede spor yapmakta fayda vardır. Zayıflıktan kaynaklı olan güçsüzlüğü ortadan kaldırmak amaçlı yapılan spor sayesinde vücudumuza aldığımız proteinlerin kas birikimine yol açması ile daha sağlıklı zinde vücuda sahip oluruz.

Bir Cevap Yazın