Yuvalama nasıl yapılır?

yuvalamaYuvalama Antep mutfağına ait olan bir lezzettir. Antep yöresinin kendine özel çeşitli yemek tarifleri olsa da, yuvalamanı yeri hepsinin arasında daha farklıdır. Oldukça zahmetli bir yapımı olduğundan, çok sıkta yapılamaz. Eğer tek başınıza bu yemeği yapmaya kalkışıyorsanız en az iki saatinizi gözden çıkarmanız gerekecek. Eskiden yuvalama bayram sabahları için hazırlanır, ikram edilirdi. Ancak günümüzde bu gelenekte eskide kaldı. Çok uğraştırıcı olduğundan, hanımlar artık istedikleri zaman bunu yapıyorlar.

Yuvalama tarifinin en önemli özelliği pirinç kırığı ile yoğrulmasıdır. Bundan çok küçük boyda köfteler yapılıyor. Pirinci evde bu şekilde hazırlamak için biraz uğraşmanız gerekecek. Önce pirinci yıkayacaksınız, pirinci ovalayınca kırılacak. Bunu iyice kuruttuktan sonra yuvalama yapımında kullanabilirsiniz. Eğer Antep’e giderseniz orada özel yuvalama için satılan pirinç alabilirsiniz. Evinizde olursa, yuvalamayı kolayca yapabilirsiniz. Dilerseniz bizim tarifimizde olduğu gibi pirinç unu da kullanabilirsiniz. Pirin unuyla köfteleriniz daha sıkı olur. Dilerseniz bu lezzetli yuvalama tarifini hazırlamaya başlayalım.

Yuvalama için gerekli olan malzemeler

  • 2 su bardağı pirinç unu
  • 400 gr yağsız kıyma
  • Yeteri kadar karabiber ve tuz
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • 250 gr. kuşbaşı et (Tercihen koyun ya da yumuşak dana eti)
  • 50 gr. kuyruk yağı
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 6 su bardağı su
  • 1 adet yumurta
  • Yeteri kadar tereyağı, bol miktarda nane

Yuvalama yapımı

Öncelikle malzemeleri yoğuracağınız bir yoğurma kabı hazırlayın. Bunun içine pirinç ununu koyun. Ardından yağsız kıymayı, tuz ve karabiberi ilave ederek, malzemeleri yoğurmaya başlayın. İçine aza azar su ilave edin. Malzemelere elinizle şekil verecek şekilde yoğurup kıvam verin. Elde edeceğiniz köfte hamuru elinize yapışmayacak şekilde olsun. Arada elinizi hafifçe ıslatarak, malzemeleri en az 10 dakika yoğurun. Daha sonra köfte hamurundan küçük parçalar koparın. Bunları kalem kalınlığında rulo haline getirin. Bu şekilde köfteleri daha kolay yapacaksınız. Hazırladığınız rulolardan nohut büyüklüğünde parçalar kopararak, köfte gibi yuvarlayın. Bu köfteler Antep’te nohutun yarısı kadar da yapılıyor. Fakat o kadar küçük olduğunda sizi daha fazla oyalar. Köfteleri hazırlayıp kenarda bekletin.

Şimdi akşamdan ıslattığınız nohut, kuşbaşı doğranan eti ve yine küçük doğradığınız kuyruk yağını bir tencerenin içine koyun. Yuvalama için kuyruk yağı kullanırsanız, yöresel lezzetini yakalayabilirsiniz. Bu konuda tercih sizin. Bu malzemelerin içine suyunu ilave ederek, yarım saat kadar pişirin. Daha sonra hazırladığınız küçük köfteleri de içine ilave edin. Malzemeler pişmeye devam ederken, kâsenin içinde un, yumurta ve yoğurdu çırpın ve tencerenin içine ilave edin. İsterseniz tenceredeki sudan biraz alarak, karıştırın ve bu şekilde içine ilave edin. Böylece kesilmesini önlersiniz. Sonra yuvalamayı hızlıca karıştırın. Tenceredeki malzemeyi bir taşım daha kaynatıp, ocağı kapatın.

Bir sos tavasının içinde tereyağını eritin. Bunun içine bol miktarda nane atın ve kızdırın. Yemeğin üzerine naneli yağı gezdirin. Yuvalama artık servis edilmeye hazır.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın