Yurtdışındaki popüler meslekler nelerdir?

Çoğu genç şimdiden geleceğin yurtdışı meslekleri hakkında kapsamlı bir araştırma içerisine girerek, bu doğrultuda eğitim almak ve yurtdışında yaşamak istiyor. Genç nüfusun yurtdışındaki iş başvurularında hala eski bir zihniyetin ürünü düşünce yapısıyla düşünmemesi ve geleceğe yönelik analiz yapması çok önemlidir. Günümüzde yurtdışında en çok aranan meslekler 20 yıl öncesinden farklı olduğu gibi, gelecekte de popüler olacak meslek grupları farklı olacaktır.

Yurtdışında iş imkanı yaratılabilmesi için artık öncelik iyi bir eğitimden geçmektedir. İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan Avrupa devletlerinde genç nüfusun az olmasından dolayı kas gücüne dayalı işçi gereksinimi uzun yıllar önce kapandığından, artık eğitime dayalı işçi açığı doğmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkeleri arasında serbest dolaşım imkanı oluşmasının ardından, başta Yunanistan ve Ukrayna olmak üzere ekonomik gücü daha zayıf olan ülkeler bu kas gücüne dayalı işçi ihtiyacını tamamen karşılamaktadır.

Ülkemizde uzun yıllardır konuşulan beyin göçü konusu, günümüzün ve geleceğin yurtdışı iş imkanlarının temelini oluşturmaktadır. Telekomünikasyon, inşaat, makina sanayi ve bankacılık sektörleri başta olmak üzere, artık dünya genelindeki iş imkanları eğitime dayalı şekilde gelişmektedir. Bu tür sektörlerle ilgili mesleki eğitim almış ve yaşadığı ülke şartlarına uyum sağlayarak sosyalleşebilecek kadar yabancı dile hakim olan insanlar, günümüz ve gelecek şartlarında yurtdışında kariyer imkanı bulabilir.

Yurtdışındaki bir firmanın insan kaynakları yöneticisi işe alımlarda, öncelikle kişinin mesleki bilgisine ve tecrübesine bakmaktadır. Bu anlamda ihtiyaç duyulan elemanın daha önce bu sektörde çalışmış ve gerekli mesleki tecrübeye sahip olması birinci önceliktir. Yurtdışındaki firmalar yabancı bir işçi için uzun süreli mesleki eğitim programları vermek istemediğinden, öncelikle iş başlanmasıyla birlikte doğrudan verimliliği sağlayabilecek personelleri tercih etmektedir. Ayrıca kuşkusuz işin gerektirdiği ölçüde yabancı dil bilgisi de gerekir. Şayet firmanın aradığı elemanın çalışacağı pozisyon insan iletişiminin yoğun yapıldığı bir sektöre dayalıysa, kişinin yabancı dil bilgisinin üstün seviyede olması istenebilir.

Tüm bu nedenler düşünüldüğünde yurtdışında kariyer imkanları günümüzde ve gelecekte iyi bir mesleki eğitim, sektör tecrübesi ve yeterli düzeyde bir yabancı bilgisinden geçer konumda olacaktır. Yurtdışındaki iş imkanlarını değerlendirmek isteyen gençlerin, kariyer planlamasını bu doğrultuda yapması ve erken aşamada yurtdışı eğitime yönelik eğitim sürecini başlatması gerekir.

Bir Cevap Yazın